מחוץ למסלול: סבאלברד

אנחנו חושבים שהפוסט הזה צריך לכלול אזהרה כי הוא יגרום לכם לדבר אחד. לארוז מזוודה ולהזמין מקום בטיול הבא לאיי סבאלברד.


כלב - סבאלברד

למה סבאלברד?

הארצות הנורדיות ונורבגיה בראשן הן בדיוק ההיפך ממה שאנחנו רגילים בארצנו החמה. אולי תתפלאו לשמוע, אבל הגעה לסבלברד שעל גבול הקוטב הצפוני היא הרבה יותר קלה ממה שנדמה ועל כך בהמשך.

בכל מקרה, אם חלמתם אי פעם לראות את הזוהר הצפוני במלוא הדרו או להתרשם מדובי קוטב ולא בגן חיות – איי סבאלברד הם ה-מקום לעשות את זה כי פה מתגוררים יותר דובי קוטב מאנשים.


תכנון טיולים באנר

את הדובים במלוא הדרם ניתן לראות בעיקר בקיץ. הדובים היחידים שאפשר לראות שם בחורף הם פוחלצים במקומות שונים בערים מכיוון ודובי הקוטב האמיתיים ישנים עמוק את שנת החורף שלהם במחילות במעבה האדמה הקפואה.

airalo ad

הבולטים מכולם אגב הם הפוחלצים בכניסה לסופרמרקט של לונגיירבין וגם זה שבמסוע המזוודות בשדה התעופה.

כן. רצוי להזדרז כי הודות להתחממות הגלובלית מספרם של הדובים פה יורד במהירות, למרות שהם בעלי החיים הגדולים בעולם. למעשה, סבאלברד הוא המקום הטוב ביותר לאלו שמעוניינים לראות מקרוב את ההשפעות של שנויי האקלים.

ובטח תשמחו לדעת שחוץ מדובי קוטב יש כאן גם שועלי שלג, דולפינים, כלבי ים ותת-מין ייחודי של אייל צפון קטן במיוחד.

ולא פחות חשוב – למרות שהאיים נמצאים תחת ריבונות נורבגית, אמנת סבאלברד מ-1920 קבעה שהם תמיד יהיו מפורזים. יתרה מזאת – שכל מדינה שחתמה על האמנה רשאית לקיים במקום פעילות כלכלית, בעיקר כרייה של פחם מקומי שנחשב לאיכותי ביותר ושימש כסחורה חמה בתקופה ההיא.

המשמעות היא שאיי סבאלברד נחשבים לבטוחים בעולם. ואם אתם שואלים את עצמם למה התושבים נושאים איתם נשק, התשובה היא שזה רק למקרה שהם ייתקלו בדוב קוטב.

גור של דוב קוטב

שכנעתם, אז איך מגיעים לסבאלברד?

הדרך הטובה ביותר להגיע לסבלברד היא טיסה מאוסלו או מטרומסו ללונגיירבין, בירת האי שפיצברגן. אנחנו ממליצים על Norwegian Air שנחשבת לזולה במיוחד.

מתי כדאי?

זה תלוי לחלוטין בכם ובמה שאתם מתכננים לעשות. הקיץ היא התקופה האידאלית לצפייה בשמש חצות ולא רק: זו התקופה היחידה שבה ניתן להפליג אל Pyramiden, עיר כרייה בעבר ועיר רפאים בהווה שבה נמצאת האנדרטה של לנין הצפונית בעולם ו-2 כספות מעניינות במיוחד.

בחורף אתם תחוו את הלילה הקוטבי, תוכלו לנסוע במזחלת שלג ותגדילו את הסיכויים שלכם לצפות בזוהר הצפוני, חוויה שאנחנו חושבים שכל אחד חייב לעצמו לפחות פעם בחיים.

אוקטובר נחשבת לעונת השוליים בין החורף לקיץ ולכן היא זולה יותר. מצד אחד בנורבגיה כמו בנורבגיה לכל קרונה יש משמעות, אבל מצד שני אפשר להחמיץ חלק מהפעילויות בגלל תנאי מזג האויר (חוסר בשלג, גשם וכו'). למרות זאת עדיין יש כאן המון המון מה לעשות בלי שום קשר לזמן כזה או אחר.

שלג נמס מהחום של הבית - לונגיירבין
שלג נמס מהחום של הבית – לונגיירבין

לאן בדיוק בסבאלברד?

כאמור, אם אתם יכולים, בקרו ב-Pyramiden כדי להתרשם מכספת הזרעים העולמית שנמצאת מחוץ לעיר. אמנם נדרשת מונית כדי להגיע למקום, אבל זו תעודת הביטוח של העולם או אם תרצו – תיבת הנוח המודרנית שתבטיח הישרדות גם במקרה של אקופליפסה כלשהי.

למשל, ממשלת סוריה שלפה שליש מהזרעים ששמרה בכספת כי הצומח במדינה סובל כרגע בגלל מלחמת האזרחים שנערכת שם. בלבנון ובמרוקו מכינים קרקע לזריעה חדשה של הזרעים שנשמרו בכספת ועוד.

באותה הזדמנות אנחנו ממליצים לבקר באטרקציה נוספת שנמצאת במקום ושנפתחה בנובמבר 2019 – מאגר שכולל את קוד המקור של תוכנות מחשב שונות ושזכה לכינוי "הארכיב הארקטי העולמי".

כמו כספת הזרעים, גם המטרה של כספת זו הוא לשחזר את הידע של הציביליזציה האנושית שנצבר במהלך הדורות. ובמילים אחרות – להיות הארכיון הבטוח ביותר לשמירת הזיכרון הדיגיטלי העולמי

הכספת הוקמה מתוך הבנה שהבעיה הבסיסית בעידן הדיגיטלי היא לא שפע המידע, אלא הקושי לאחסן אותו באופן בטוח ולאורך זמן.

כספת התוכנות כוללת נכון להיום כ-6000 קודים מקוריים של מערכות הפעלה שונות (לינוקס, אנדרואיד ועוד) שמאוחסנות בסלילים מיוחדים (כל אחד מהם כולל 120 ג'יגהבייט)- מה שמבטיח את שימור המידע שנמצא בהן.

כל סליל כזה הוא למעשה סרט צילום (פילם) שעליו הוטבעו הקודים השונים. כדי להגביר את העמידות הפילמים מצופים באבקה מתחמוצת ברזל, כך שהם צפויים להישמר מאות ואף אלפי שנים תלוי ברמת החמצן

ובמילים אחרות – 750 שנה בתנאים נורמליים וכ-2000 שנה בסביבה דלת חמצן, קרה ויבשה כמו מכרה הפחם הנטוש שנבחר למשימה באיי סבאלברד.

העובדה שמכרות הפחם הנטושים הפכו לכספות תת-קרקעיות אולי מוכיחות את יכולת המחזור האנושית, אבל דבר אחד בטוח – האנושות הרבה יותר בטוחה הודות לקיומן.

ורק כדי לסבר את האוזן – תוכנות קוד פתוח הן אלו שאפשרו התקדמויות טכנולוגיות רבות כמו אינטרנט, טלפונים חכמים, לווינים, מכשור רפואי, רובוטים ועוד – מה שהופך אותן לאחד ההישגים האנושיים הגדולים.

וזה לא הכל כי במקום צפויים להתאכסן גם ארכיונים שכוללים מסמכים בעלי חשיבות, למשל הארכיונים של הוותיקן, סרטים איטלקיים ישנים שנחשבים לקלאסיים במיוחד ואפילו הנוסחה לרוטב הסודי של מקדונלדס.

ואיך אפשר בלי הנקודה הישראלית? ב-2022 הצטרפו לארכיב סרטי צילום שעליהם צילומים של יצירות אמנות של חברת art.ai, יצירות שנוצרו ע"י אנשים מהשורה באמצעות בינה מלאכותית ונרכשו באמצעות NFT

במקום גם מכרות נורבגיים ישנים שנסגרו ולמזלכם מכרה רוסי אחד עדיין פתוח. אפשר לרכב על אופניים אל ראש ההרים כדי לצפות במכרות הנטושים וזו בהחלט הרפתקה שלא תישכח.

האט! גן שעשועים לפניך
האט! גן שעשועים לפניך

הכל קרח, איך מסתובבים פה? יש אובר?

אז זהו שלא. או לפחות עדיין לא. יש אוטובוס פנימי שפועל באזור אבל ניתן להשתמש גם במונית וזה אפילו זול יותר, למשל אם אתם חלק מקבוצת נוסעים גדולה. מונית היא הדרך האידיאלית לצפות באטרקציות מחוץ לעיר, למשל בכספת הזרעים העולמית שהזכרנו קודם.

וטיפ מאיתנו – אל תצאו מחוץ לעיר ללא מלווה חמוש כי דובי הקוטב ידועים בתוקפנותם. למזלכם יש סיורים מטעם חברות מקומיות שפועלות כל היום עם איסופים מבתי המלון השונים.

ילדים משחקים בשלג - לונגיירבין
ילדים משחקים בשלג – לונגיירבין

איפה ישנים פה?

יש פה בתי מלון שיתאימו למגוון של תקציבים, למשל לתרמילאים אנחנו ממליצים על  Gjestehuset 102 ששימש כמעון לכורים במכרה 3. במקום יש אמנם מגוון של חדרים אבל קחו בחשבון שהוא מרוחק כ-2 ק"מ מהעיר.

במלון Radisson Blu בשפיצברגן יש ארוחות בוקר נהדרות אבל לא פחות מכך נשקף ממנו נוף יפהפה של העיר, האגם וההרים.

חוויה מיוחדת במינה תוכלו להרגיש במלון Basecamp. העיצוב הפנימי של המקום מזכיר בקתה כפרית וזה ללא ספק משהו שגם אם טיילתם בכל העולם, עדיין לא ראיתם.

אגב, נחשב מנומס לחלוץ נעליים לפני הכניסה למלונות בלונגיירבין. יש כאן ביטוי בנורבגית שמשמעותו היא: "השאר את המגפיים שלך ואת האקדח מחוץ לדלת".

בתים בלונגיירבין

אני ממש רעב, איפה אוכלים?

המנה האהובה עלינו מוגשת בפאבים המקומיים ונקראת Arktisk Kebab Pizza. הפיצה הזו כוללת רוטב עגבניות, גבינה, בשר איילים, חמוציות ושמנת ותתפלאו – זה טעים להפליא!

רוב המלונות כאן כוללים ארוחת בוקר במחיר הלינה ואנחנו ממליצים לא לוותר עליה. אתם לא תדעו מהי הנאה אמיתית אם לא תנסו בעצמכם דגים כבושים, פורל וקוויאר לארוחת בוקר.

המעדן המקומי הוא בשר אריה ים ולוויתן מעושנים והוא מוגש בכמה מסעדות בעיר. באופן אישי לא הצלחנו להביא את עצמנו לאכול לוויתן מעושן אבל אולי בפעם הבאה.

בתחום המשקאות אנחנו התאהבנו ב-Edel. זהו סיידר נורבגי מבעבע ואנחנו חושבים שאפילו גמרנו את המלאי במקום. אחרת איך תסבירו את העובדה שהוא כבר לא מופיע בתפריט שלהם?

הזוהר הצפוני - שפיצברגן
הזוהר הצפוני – שפיצברגן

זהו, אני טס. מה לארוז?

ארזו את כל בגדי החורף שלכם כי בסבלברד קר ומושלג כל השנה. אנחנו מייעצים לקחת מעיל טוב, הרבה בגדים טרמיים, גרבי צמר עבים, נעליים מפרווה ומכנסיים אטומים למים. כפפות הן בגדר חובה וכן כובע טוב.

גם אם תהיו לבושים טוב, עדיין יש סיכוי שהרוח תחדור דרך איזה חריץ בלתי נראה, אבל בשורה התחתונה – אל תוותרו על החוויה הזו בעד שום הון שבעולם. חיים פעם אחת, לא?