פיורד ארלנדס – Aurlandsfjord

פיורד ארלנדס (Aurlandsfjord) נחשב לאחד הפיורדים הציוריים והדרמטיים ביותר בעולם. הפיורד נמצא במחוז Fjordane בין פלאם והרי Beitelen והוא זורם דרך הרשויות המקומיות Vik ,Aurland ו-Lærdal וליד הכפרים פלאם, Aurlandsvangen ו-Undredal.

פיורד ארלנדס - Aurlandsfjord
פיורד ארלנדס – Aurlandsfjord

פיורד זה משתרע על 29 ק"מ והוא חלק מפיורד סוגנה, הפיורד הארוך בנורבגיה.11 הק"מ המערביים של הפיורד קיבלו שם משלהם – נרייפיורד (Nærøyfjord) והוכרזו ב-2005 כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו. אגב, המקום שבו מתחיל נרייפיורד מסומן בסלע בשם Beitelen.

פיורד ארלנדס הוא צר ועמוק. הוא מגיע לעומק ממוצע של 962 מטר ולרוחב מקסימלי של 2 ק"מ. רובו של הפיורד מוקף בהרים תלולים שמתנשאים לגובה מקסימלי של 1800 מטר. זו הסיבה שרובו של הפיורד אינו מיושב מלבד בעמקים הקטנים המעטים שסביבו. הישוב המפורסם ביותר לאורך הפיורד הוא פלאם הודות לקו הרכבת הייחודי שעובר בה. ישוב נוסף לאורך הפיורד שזכה לפרסום הוא Undredal הודות לגבינות המשובחות שמיוצרות בו.

מלונות מעולים ליד הפיורד 

אטרקציות באיזור פיורד ארלנדס

טיולים בפיורד

הפיורד נחשב למקום פופולרי לטיולים מסוגים שונים הודות לפסגותיו המושלגות, מפליו והחוות החקלאיות שלצדי ההרים. לא פלא שפיורד ארלנדס נחשב לחלק הפראי והמרהיב של פיורד האם, סוגנה כי הוא ביתם של בעלי חיים שונים. נשרים, לוטרות, כלבי ים ועוד. ונקודה למחשבה: כיום ניתן ליהנות מטיולים במקום כל השנה, אבל עד פתיחת קו הרכבת בפלאם הפיורד היה בלתי נגיש ברוב הזמן.

ניתן ליהנות מיפי הפיורד במהלך שיט בסירה או בקיאק וכן באמצעות טיולים רגליים. הטיול האידיאלי משלב הליכה ושיט בקיאק ונמשך 8-10 שעות כולל ארוחת צהריים מאוכל מקומי. במחיר של טיול זה נכלל הציוד, המזון והתחבורה וכל שנדרש מכם לעשות זה להצטייד בבגדים חמים, בנעלי הליכה, תרמיל וחיוך אבל אם אתם חייבים גם קייאק משלכם – כאן תוכלו לקנות אותו. הטיול מתאים ל-4 אנשים לפחות ולבני 11 ומעלה.

המוזיאון הפתוח Otternes Bygdetun

המוזיאון הפתוח Otternes Bygdetun
המוזיאון הפתוח Otternes Bygdetun

מוזיאון זה כולל 27 בניינים חלקם מהמאה ה-17 וניתן להתרשם גם ממצאים שמוכיחים את ההתיישבות במקום.

איך מגיעים לפיורד?

ברכב

אם אתם נעים עם רכב שכור, דעו שניתן להגיע לפיורד באמצעות כבישים ל-3 היישובים ברחבי הפיורד: Aurland באמצעות הכביש מ-Lærdalו- Undredal. וכן לפלאם מהכבישים המובילים מ-Gudvangen  וווס. הכביש היחיד שעובר לאורך הפיורד הוא כביש E16 בין Flåm  ל- Aurland, אך חופי הפיורד אינם נגישים לרכב.

ברכבת

רכבת מאוסלו או מברגן מגיעה ל-Myrdal בקצה הצפון מערבי של הרדנגרווידה. משם ניתן להמשיך ברכבת פנימית לפלאם.

בסירה

רכבת מהירה פועלת מדי יום מברגן ועוברת ב-Gudvangen ב-Aurland ובפלאם. בכל אחד מהם יש גם מקומות עגינה לאלו המגיעים בסירה משלהם .