פיורד אוסלו

פיורד אוסלו הוא מפרץ בדרום מזרח נורבגיה שנמשך לאורך 100 ק"מ כחלק ממיצר סקאגרק. פיורד זה מחולק ל-2 פיורדים. הפיורד הפנימי והפיורד החיצוני. תתפלאו לדעת כי מבחינה גאולוגית פיורד אוסלו כלל אינו פיורד. הטעות נעוצה בשפה הנורבגית עצמה כי בנורבגית כל נתיב מים כלשהו נקרא בשם פיורד.


מצוף ימי בהמשך פיורד אוסלו
מצוף ימי בפיורד אוסלו

קצת היסטוריה על קצה המזלג

לפיורד היסטוריה עשירה. נמצאו בו שרידים שמעידים על התיישבות בתקופות האבן והברונזה. במקום נחשפו גם שלוש ספינות ויקינגיות שנחשבות לספינות הוויקינגיות שנשמרו במצב הטוב ביותר מעולם. בשנים 1624-1925 שם הפיורד היה קריסטיאנפיורד כי העיר אוסלו נקראה באותם ימים קריסטיאן.

לפני כן המקום נקרא פשוט המפרץ (Viken בנורבגית) ובתקופה הנורדית הפיורד נקרא בשם פולד. כתוצאה מכך מחוזות רבים באזור הם נגזרת של שם זה, למשל המחוזות וסטפולד (המחוז המערבי לפיורד) ואוסטפולד (המחוז המזרחי לפיורד) וכן מחוז פולו. עם השנים הלכה וגדלה חשיבות הפיורד הודות לקרבתו לעיר הבירה. דוגמה לכך התרחשה במלחמת העולם השניה עת הפיורד עמד במוקד הפלישה הגרמנית אל נורבגיה באפריל 1940. הלחימה האיתנה במצודת אוסקרסבורג שלגדות הפיורד עיכבה את נחיתת הגרמנים ואפשרה למלט אל מחות לנורווגיה את הממשלה, משפחת המלוכה, הפרלמנט ואוצרות המדינה.


תכנון טיולים באנר

מה עושים בפיורד אוסלו ומתי?

כיום בפיורד אוסלו אפשר ליהנות ממגוון של פעילויות כגון שיט בקיאק או קאנו, צלילה, דיג ועוד. הפעילויות משתנות בהתאם לאיזור בפיורד, למשל, חלקו הפנימי הוא תלול ומיוער ולכן שם יש המון מסלולי טיול. פיורד זה הוא אחד מתשעת המקומות שבהם נערך מירוץ הסירות הבינלאומי Class 1.

airalo ad

פיורד זה נהנה מהטמפרטורות הגבוהות ביותר בנורבגיה (בקנה מידה נורבגי כמובן): 7.5 מעלות צלסיוס בממוצע השנתי. לא פלא שסביב פיורד זה מרוכזת מרבית אוכלוסיית נורבגיה/ כ-2 מיליון איש (מכלל כ-5 מיליון תושבי המדינה) ויותר מ-40% מאוכלוסיית המדינה נמצאת במרחק נסיעה מהפיורד (מקסימום של 45 דקות נסיעה).

רוב האוכלוסיה נמצאת באזורים היבשתיים שסובבים את הפיורד, למרות שהוא כולל מאות איים שרובם מאוכלסים. איים אלו נחשבים לחמים ביותר בנורבגיה בקיץ (אולי זאת הסיבה שהם לא פופולריים?) וטמפרטורות אלו מאפשרות לאיים הללו להתכסות בפריחה מרהיבה.

ניתן ליהנות מהאיים במהלך שיט במעבורת שחלקו נכלל באוסלו פס אך שימו לב: מסלול המעבורת, נקודת היציאה וחודשי הפעילות משתנים ומומלץ לעקוב אחר לוח הזמנים באינטרנט.

האיים המעניינים ביותר ברחבי פיורד אוסלו

האי Gressholmen

האי Gressholmen מפורסם בארנבים שלו וחלקיו הצפוניים הם שמורת טבע ולכן יש להקפיד על רשימת כללים בעת השהיה בו. אסור לעשות בו קמפינג ומותר להדליק אש רק באזורים החצציים והחוליים שלו. המפרץ בין אי זה לאי Rambergøya נחשב כאזור קינון של ציפורי מים. המתעניינים בהיסטוריה תעופתית ישמחו לדעת שבאי נבנה שדה התעופה הנורבגי הראשי הראשון. ניתן להגיע לאי בקיץ באמצעות מעבורת שיוצאת מרציף 4 ליד אולם העיירה באוסלו.

האי Langøyene

באי Langøyene יש אפשרויות לקמפינג ובילויים ימיים שונים כמו כדורעף חופים ועוד. באי יש מכולת, חוף נודיסטים בחלקו הדרומי, מגרש כדורגל ואינסוף אפשרויות לטיולים רגליים. כמו כן באי זה מתקיימים לעיתים קונצרטים ואירועים וניתן להגיע במעבורת לצידו המזרחי. שימו לב אי זה שייך מוניציפלית לעיר אוסלו ולכן הכללים העירוניים לגבי קמפינג חלים גם עליו.

האי Nakholmen

באי Nakholmen יש כ-200 בקתות אבל חלקו הדרומי הוא שמורת טבע. לכן גם כאן אסור לעשות קמפינג ומותר להדליק אש רק בשטחים חצציים או חוליים.

האי Lindøy

באי Lindøy יש כ-300 קוטג'ים לאירוח ויש בו מקומות מעולים לשחייה, מכולת ומגרש כדורגל. מעבורת מאוסלו עוגנת ברציפים במזרח ובמערב האי ובכל מקרה השיט נמשך מקסימום 20 דקות. הסיבה לכך היא שחלקיו הצפוניים והדרומיים של האי מוגדרים כשמורת טבע. גם כאן אסור קמפינג ומותר להדליק אש רק על חצץ או חול.

האי Hovedøya

האי Hovedøya
האי Hovedøya

Hovedøya הוא האי הקרוב ביותר למרכז העיר אוסלו ויש בו יערות, חופים ומורשת תרבותית וניתן ליהנות מהם בטיולים רגליים. מעבורת לאי פועלת במהלך כל השנה ובצידו המזרחי יש רציף לסירות פרטיות. באי יש שני חופים שמשמשים בעיקר לשחייה ובמרכזו יש שדה גדול למשחקי כדור. חלקים מהאי הם שמורת טבע עם בעלי חיים, צמחים ועצים מוגנים. בצפון האי יש מנזר מ-1147, שתי סוללות תותחים מ-1808 ומבנה צבאי שבו מוצגות תערוכות שונות. גם פה אסור לעשות קמפינג והדלקת אש מותרת רק על חצץ או חול.

האי Bleikøya

Bleikøya – אי שמשמש בעיקר לנופש בקיץ ויש בו שפע של בקתות אירוח. חלקו הצפוני של האי הוא שמורת טבע, אזור הקינון של ציפורי מים. באי זה אסור לעשות קמפינג ואסור להדליק אש שלא על משטחים חצציים או חוליים.

האי Malmøya

Malmøya – אי שמחובר בגשר למרכז העיר אוסלו וניתן להגיע אליו באמצעות נסיעה קצרה באוטובוס (10 דקות). דרום האי הוא חוף חולי עם שירותים ציבוריים וחניה אך חלקיו האחרים אינם פתוחים לציבור. הם מהווים שמורת טבע ולכן אסור לעשות בהם קמפינג או להדליק אש.

מקומות לינה ומלונות מומלצים ברחבי פיורד אוסלו

רכישת מזכרות מאוסלו

אטרקציות בפיורד אוסלו

שיט הכרות בפיורד

שיט זה מתבצע במהלך כל השנה וניתן לבחור בין מגוון של אפשרויות, למשל שיט קיצי שנמשך שעה וחצי, שיט במהלך כל השנה שנמשך שעתיים, שיט קיצי שמשלב סיור באוטובוס ונמשך 7 שעות, שיט קיצי שכולל ארוחה ונמשך 3 שעות, שיט לילדים בקיץ שנמשך שעה וחצי ומתבצע בימי ראשון בלבד ועוד. מחזיקי כרטיס אוסלו פס נהנים מ-15% הנחה על מחיר השיט.

שיט בסירה פרטית

ניתן לשכור סירה לטיול פרטי באוסלו פיורד וניתן להוסיף לכך אוכל, מוסיקה, בידור וכו' בהתאמה אישית. הסירות השונות מסוגלות להכיל עד 300 נוסעים.

שיט בקיאק

ניתן לשכור קיאקים בפיורד אוסלו בין מרץ לנובמבר לתקופה שנעה בין שעתיים ל-24 שעות. רכישת כרטיסי השייט חייבת להיעשות בשעות הפעילות בלבד (10-18:00 בימי חול ו-10:00-16:00 בשבתות ובימי ראשון) אך ניתן להחזירם בכל עת.

בילוי משפחתי בחוף Ingierstrand

חוף Ingierstrand
חוף Ingierstrand

חוף זה נחשב לידידותי למשפחות ולילדים והוא נמצא בצידו המזרחי של פיורד אוסלו ביציאה מהעיר. בחוף זה יש מגדל קפיצות למים, מסעדה, שירותים ציבוריים, אזורי פיקניק עם פינות ברביקיו והוא נגיש לנכים.

רחצה בבריכת מי ים

בריכת Sørenga היא בריכת שחייה שמימיה הם מי הפיורד המלוחים. במקום גם חוף רחצה, בריכת ילדים ואזור נופש גדול. הבריכה פתוחה במשך כל השנה וגם בחורף היא יעד פופולרי למרות שהמים קרים. באזור גם בתי קפה ומסעדות.

כדורעף חופים

מגרש כדורעף חופים חופשי נמצא באי Langøyene וניתן לשלב את המשחק עם שחייה, שיזוף ופיקניק. מעבורת מאוסלו מגיעה לאי זה בחודשי הקיץ בין מאי לספטמבר.

דייג בפיורד אוסלו

בצד הפנימי של פיורד אוסלו יש מקומות רבים לדייג. אין צורך ברישיון דיג כדי לדוג בפיורד אוסלו אבל כדאי להצטייד במפה מיוחדת. ניתן להשיג מפה זו מאנשי האיגוד הנורבגי לציד ולדיג.

אוכל ושתייה בפיורד אוסלו

מסעדת Ingierstrand

מסעדה זו פועלת בקיץ בלבד (אפריל עד נובמבר) והיא נמצאת בבניין היסטורי עם סגנון אדריכלי ייחודי. המסעדה נגישה ישירות מחוף באותו שם והיא מתמחה במאכלי ים. בארוחת ערב במקום כוללת  2-3 מנות ויש גם תפריט לילדים. ניתן לקיים במסעדה זו אירועים שונים בתקופת פעילותה בקיץ.

מסעדת Skur 33

מסעדה איטלקית שנמצאת ליד הנמל של אוסלו ומשקיפה על הפיורד. תפריט המסעדה הוא מגוון אבל מבוסס על דגים שמככבים ברוב מנות המסעדה. במסעדה יש גריל דגים איטלקי אבל גם פיצות ולחמים שנאפים במקום, בר של יינות איטלקיים, בשר, גלידה תוצרת בית ועוד. ניתן לקיים במסעדה אירועים פרטיים. המסעדה פתוחה של השנה מ-17:00 עד 22:0 ובסופי שבוע (שבת וראשון) מ-11:30 עד 16:00.

קפה Klosterkroa

בית הקפה נמצא באי והוא פועל בקיץ בלבד. (15.5.-15.9) בית הקפה מגיש ארוחות קלות וחטיפים וניתן לקיים בו אירועים שונים כמו מסיבות, ימי הולדת ואפילו חתונות. המקום פתוח בימים שלישי-שבת בשעות 11:00-18:00.

מסעדת Lille Herbern

פירות ים במסעדת Lille Herbern
פירות ים במסעדת Lille Herbern

המסעדה נמצאת ליד החוף בחצי האי ביגדוי והיא פועלת ברציפות בימי הקיץ מאז 1929. המסעדה מתמחה במאכלי ים והיא יכולה להכיל כ-250 איש : 70 איש במסעדה עצמה, 20 איש בחדר הפרטי, 100 אנשים במרפסת ו-50 איש בבר. ניתן לקיים במקום אירועים שונים ושעות הפתיחה משתנות בהתאם לעונה: בחודשים יוני-ספטמבר היא פתוחה בימות השבוע מ-14:00-23:00 ובסופי שבוע (שבת וראשון) מ-12:00 . בחודש ספטמבר המסעדה נפתחת בימות השבוע ב-17:00 עד 23:30 ובסופי שבוע היא נפתחת ב-12:00.

מסעדת Revierhavnen Kro

המסעדה נמצאת באי Hovedøya והיא פועלת כל שנה מחג הפסחא ועד אוקטובר. תפריט המסעדה משתנה לפי עונות השנה וכולל מאכלי ים (למשל מרק דגים וצדפות), המבורגרים, סטייקים, כריכים, סלטים ומנות שמשתנות כל יום. ניתן לקיים במסעדה מסיבות פרטיות.

מלונות מומלצים ברחבי פיורד אוסלו

איך מגיעים לפיורד אוסלו?

למעשה הפיורד עצמו נמשך מאוסלו דרומה עד פיורדסנדה. לאורך הפיורד יש ערים ועיירות רבים כדוגמת: אסקר, מוס, הורטן ועוד.