מחוז אוסטפולד – Østfold. כשהעבר וההווה נפגשים במקום אחד

בין אוסלו והגבול עם שבדיה נמצא מחוז אוסטפולד ובתוכו חיים זה לצד זה העבר וההווה. למקום יש היסטוריה עשירה והוא משמש כאתר נופש קייצי פופולרי. מחוז אוסטפולד נחשב לאחד מהאזורים המאוכלסים בנורבגיה והוא ביתם של מפעלים ובתי חרושת רבים, למשל בית הזיקוק הטבעי המתקדם ביותר בעולם.

נוף טיפוסי במחוז אוסטפולד
נוף טיפוסי במחוז אוסטפולד

מבחינה היסטורית העיר Sarpsborg נחשבת למרכזית ואף שימשה בעבר כבירת נורבגיה. העיר נוסדה ב-1016 לצד המפל הגדול באירופה ומסביב לה נמצאים גילופי סלע בני אלפי שנים שמתוארכים לעידן הקרח האחרון. כיום העיר הגדולה במחוז היא פרדריקסטאד עם המבצר ההיסטורי שלה.

מבצר נוסף נמצא במרחק של חצי שעת נסיעה משם לכיוון הגבול עם שבדיה, מבצר Fredriksten שמשקיף על העיר האלדן. לצד ההיסטוריה של שתי ערים אלו החיים בהן היום עשירים בתרבות מודרנית, אבל לחובבי ההיסטוריה אסור להפסיד אטרקציה היסטורית נוספת – המבצר היבשתי הגדול ביותר ב-Mysen שבאינר אוסטפולד.

באינר אוסטפולד (Inner Østfold), החלק הפנימי של המחוז, תמצאו שטחים גדולים של יערות פראיים שמהווים יעד מעולה לטיולים רגליים, רכיבה על אופניים וקמפינג. באגמים Lyseren ו-Øyern וכן בנהר גלומה (הנהר הגדול בנורבגיה) ניתן ליהנות מדיג ומשיט בקיאקים.

בקיץ מחוז אוסטפולד נחשב ליעד חופשות פופולרי. אין כמו להירגע בחופים שסביב מוס, לשוטט בכפרים קטנים כמו Sponvika או ליהנות מכל העולמות ב-Hvaler: אלפי איים, איונים ושוניות שמחוברים ליבשת בגשרים ומנהרות. כאן תוכלו לשחות, להירגע וליהנות מאוכל טוב ומתרבות עשירה.

מלונות מומלצים ברחבי מחוז אוסטפולד

אטרקציות נבחרות באוסטפולד

מרכז המודלים של הרכבות

זוהי התערוכה הגדולה בסקנדינביה של מודלים של רכבות שנבנו בקנה מידה של 1:87. התערוכה כוללת גם מודל מוקטן של העיר המבוצרת Gamlebyen. המסלול במקום נשלט ע"י מחשב ונוסעות בו 30 רכבות בו זמנית. חדר הבקרה נמצא בתוך מודל בגודל אמיתי של קטר רכבת נוסעים נורבגית.

מוזיאון המלחמה ההיסטורי

המוזיאון כולל פריטי אספנות צבאיים, כלי נשק, מדים, כלי רכב, מסמכים וחפצים מהשנים 1940-5. המקום פתוח כל השנה בימי חמישי בלבד בשעות 18:00-20:00.

טיולים מודרכים בעיר העתיקה של פרדריקסטאד

גשר בעיר פרדריקסטאד, נורבגיה
גשר בעיר פרדריקסטאד, נורבגיה

הסיורים מתחילים בלשכת התיירות כל יום (מלבד יום שני) בתקופת הקיץ (14.6-31.8) בשעות 12:00 ו-14:00 ונמשכים כשעה. מחיר הסיור כולל כניסה למוזיאון פרדריקסטאד.

מבצר Høytorp

המבצר נבנה בשנים 1812-1912 והשתתף במערכה נגד הגרמנים באפריל 1940. בשנת 1994 הוא שימש כמתקן צבאי לאימונים ומ-2001 הוא נחשב לנכס מוגן מבחינה תרבותית. כיום המבצר כולל את רוב מהציוד המקורי שהיה בו, למשל שלושה מארבעה תותחים שהיו מוצבים במגדלים של המבצר. כיום המבצר מכיל יותר מ-40 בניינים שמשמשים כמסעדות, חנויות לאומנות, שוק פשפשים ועוד. במקום נערכים סיורים מודרכים כל יום ראשון בשעה 14:00 בחודשים יוני, יולי ואוגוסט. הסיורים נמשכים כ-90 דקות וכוללים מעבר במנהרות, צפייה בתותחי המגדל, הסברים על ההיסטוריה של המקום והנאה מהנופים הנהדרים שנשקפים מהמבצר. כל הסיורים מסתיימים בתערוכה שמציגה מדים, כלי נשק ופריטים צבאיים.