פארק הפסלים ויגלאנד באוסלו – Vigeland

פארק הפסלים ויגלאנד הוא פארק פסלים שנבנו כולם בידי אמן אחד והוא הגדול מסוגו בעולם. הפארק הוא אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בנורבגיה בכלל ובאוסלו בפרט. הפארק פתוח למבקרים בכל ימות השנה והכניסה אליו חינם.


פארק הפסלים ויגלאנד - Vigeland
פארק הפסלים ויגלאנד – Vigeland

פארק הפסלים הייחודי הוא מפעל חייו של גוסטב ויגלאנד ובו יותר מ-200 פסלי ברונזה, גרניט וברזל מחושל. ויגלאנד היה גם אחראי על העיצוב והתכנון האדריכלי של הפארק. הקמת הפרק הושלמה בין 1939 ו-1949.

רוב הפסלים שבתוך פאר הפסלים ויגלאנד ממוקמים בחמש נקודות לאורך ציר בן 850 מטרים.


תכנון טיולים באנר
  • השער הראשי – השער הראשי עשוי מגרניט וברזל יצוק והוא מציין את תחילתו של הציר לאורך 850 מטר שמוביל מעל הגשר אל המזרקה ואל המונולית ומסתיים בגלגל החיים. השער הראשי מורכב מחמישה שערים גדולים ושני שערים קטנים להולכי רגל מברזל מחושל. השערים נבנו בשנת 1926 והחלקים העליונים, ובראשם הפנסים, עוצבו מחדש בשנת 1930. השער הראשי הוקם בשנת 1942 ומומן על ידי הבנק הנורבגי.
  • הגשר עם מגרש המשחקים לילדים – זהו גשר באורך 100 מטר וברוחב 15 מטר. הגשר מלא בפסלים על מעקה הגרניט שלו והוא בנוי על גבי גשר ישן משנת 1914. על הגשר 58 פסלי ברונזה. אלו כוללים מגוון עשיר של ילדים, נשים וגברים בגילאים שונים, חלקם לבד ואחרים בקבוצות. הרעיונות המרכזיים המובעים בהם הם היחסים בין הגבר והאישה, המבוגרים והילדים. למרות הגודל שלו, הילד הקטן הוא אחת הדמויות הפופולריות ביותר בפארק. מתחת לגשר יש מגרש משחקים עגול עם שמונה פסלי ברונזה של ילדים קטנים. במרכז, רכוב על עמוד שחם קטן, נמצאת דמותו של ילד שטרם נולד. ויגלאנד עצב גם סירה של ילדים כדי לשעשע את המבקרים הצעירים של הפארק. במשך שנים רבות לאחר מלחמת העולם השנייה היא הפליגה סביב איזור שבו היום שוחים רק ברבורים וברווזים. בהשראת פארקים ציבוריים אחרים באירופה, ויגלאנד גם רצה שיהיו סירות חתירה בבריכה העליונה. אך תכנית זו מעולם לא בוצעה.
  • המזרקה – הרעיון של מזרקת ברונזה מונומנטלית כבש את מוחו של ויגלאנד לאורך תקופה ארוכה. תבליטי הברונזה לאורך הצד החיצוני של הברכה מציגים את מחזור חיי הנצח של האנושות. בשנת 1947 ההתקנה של המזרקה סוף סוף הסתיימה. הקרקע סביב המזרקה היא כעין פסיפס בן 1,800 מ"ר מגרניט שחור ולבן עם דפוסים גיאומטריים וצורות מרהיבות.
  • גבעת המונולית – אל הנקודה הגבוהה ביותר בפארק, גבעת המונולית עולים מעלה במדרגות מעגליות. החלק הצורני שבו 121 דמויות, הוא בן 14 מטרים וגובהו הכולל הוא 17.3 מטרים. המונולית נחצבה מבלוק גרניט אחד יחיד, ומכאן שמה. בעוד שנושא הראשי במזרקה הוא מחזור חיי הנצח, המונולית נותנת מקום לפרשנות שונה לחלוטין. כאן יש כמיהה של אדם אל הרוחניות האלוהית. האנשים נמשכים כלפי השמים והם לא מאופיינים רק על ידי עצבות וייאוש, אלא גם בעונג ותקווה, לצד תחושה של יחד, מחזיקים בזהירות אחד את השני במובן של ישועה. הגישה אל גבעת המונולית היא באמצעות שמונה שערים מברזל מחושל. שערים אלה, המתארים אנשים בכל הגילאים, נבנו בין 1933 ו-1937 והשלמתם ארכה גם אחרי מותו של ויגלאנד.
  • גלגל החיים – מערבה מן המונולית יש שעון שמש שהושלם בסביבות שנת 1930 ואחריו גלגל החיים שנבנה ב-1933-34. הגלגל הוא סמל לנצח. במובן מסוים, נמצא בפסל הזה הנושא הדרמאטי של הפארק כולו: המסע של האדם מן העריסה עד לקבר, דרך האושר והאבל, דרך הפנטזיה, התקווה ומשאלות הנצח.

מוזיאון ויגלנד

מוזיאון ויגלנד הוא המוזיאון לפיסול של אוסלו. המוזיאון מוקדש למורשתו של גוסטב ויגלאנד. המטרה הראשית היא שימור המורשת של גוסטב ויגלאנד בקרב הציבור על מנת להעביר את התרבות הזו אל הדורות הבאים. ברוב חללי התצוגה של המוזיאון מוצגים יצירותיו של ויגלאנד.

airalo ad

בנוסף לכך, השאיפה של מקימי המוזיאון היא להיות מקום מעניין ביותר להצגת אמנות בתוך איזור תלת מימדי. במקום יש תערוכות מתחלפות בנושאי אמנות עכשווית ומודרנית והמוזיאון, לאורך השנים האחרונות, הפך ממוקד יותר בסוג מסוים זה של אמנות, למשל פיסול ומיצגי וידאו ארט. צוות המוזיאון שם דגש על הצגת מגוון של ביטויים אמנותיים אלה וחותר כל העת לשמור עליהם ברמה ובאיכות גבוהה.