מוזיאון העבודה באוסלו – Arbeidermuseet

מוזיאון העבודה של אוסלו - Arbeidermuseet

מוזיאון העבודה של אוסלו – Arbeidermuseet


המהפכה התעשייתית הנורבגית החלה במפעלי טקסטיל לאורך נהר Akerselva בשנות הארבעים של המאה ה-19. מוזיאון העבודה שבאוסלו בעצם מציג את המהפכה ששינתה את פני נורבגיה כולה ומתמקד בהיסטוריה התעשייתית של המדינה באמצעות יצירות אמנות, ספרים וחפצים אותנטיים מאותן שנים.

המוזיאון דן בסוגיות שונות בתחום זה, למשל התפתחות טחנות המים לאורך נהר Akerselva, תנאי העבודה, יבוא, עבודת נשים, ייצור הטקסטיל, איגודים מקצועיים, מעמד הפועלים ועוד. כמו כן המוזיאון דן בהשפעה של התעשייה על רעיונות פוליטיים בנורבגיה וכן על הכלכלה, הדמוגרפיה וחיי החברה של העיר אוסלו.


תכנון טיולים באנר

מוזיאון העבודה הוא חלק ממוזיאון העיר אוסלו שכוללת את מוזיאון אוסלו סיטי ואת המוזיאון הבין-תרבותי. הכניסה למוזיאון חופשית והוא פועל מ-27.5-17.12 בלבד בימים ראשון ושבת בשעות 11:00-16:00.

airalo ad


סיורים ברחבי מוזיאון העבודה

הסיורים מתבצעים בשפה הנורבגית (אנגלית בתיאום מראש) בימי שבת וראשון בלבד בשעות 12:00 ו-14:00 במוזיאון ומחוצה לו. הסיור מציג את חייהם של 4 אנשים אמיתיים. יזם, עובדת במפעל, עקרת בית וסוחר על רקע סביבת העבודה המשתנה בנורבגיה בכלל ובאוסלו של אותם ימים בפרט.

גולת הכותרת היא סיור בדירה מ-1848 שלמרות גודלה המזערי (20 מ"ר) שימשה כביתם של 6 דיירים. הדירה עצמה משמשת כמוזיאון חי ומספקת הבנה אותנטית לגבי חיי האנשים העובדים בתחילת המאה. למעשה, הסיור מאפשר להכיר את המהפכה התעשייתית הנורבגית באמצעות סיפורים קטנים וגדולים של אנשים שעבדו, חיו וחוו את מקומות העבודה של אז.

מוזיאונים מומלצים באוסלו

הפעלות לילדים

במוזיאון נערכת הפעלה לילדים שמציגה בפניהם את חייהן של החיות במפעלים (למשל סוסי עבודה, עכברושים ועוד) ושעשועי מדע שונים. ההפעלה נמשכת כשעה ומתאימה לילדים בגיל 3-6 וכוללת תערוכה וסיור.

הפעלות למבוגרים

פגישה עם זכרונות

המוזיאון מפעיל תוכנית מיוחדת בשם "פגישה עם זכרונות" שמיועדת לאנשים עם דמנציה. התוכנית מבוססת על החושים ומבקשת להעלות בעזרתם זיכרונות טובים מימים עברו. התוכנית נמשכת כשעה והיא מוצעת ללא תשלום לבתי אבות ולמרכזי יום לקשישים.

החיים לאורך Akerselva

ההפעלה כוללת סיור במוזיאון ובמפעלים לאורך נהר Akerselva, הרצאה על ההיסטוריה התעשייתית של האזור כולל קפה ועוגה ועוד. הקהל מוזמן לחלוק את חוויותיו מהעבר בתחום החינוך, חיי העבודה ותנאי החיים.

מוזיאונים מומלצים באוסלו

פעילויות מיוחדות

מוזיאון העבודה גם מארגן לאורך השנה אירועים מיוחדים. ביניהם תמצאו את:

  • ליל התרבות הנורבגי שנערך ב-15.9 בשעות 18:00-22:00. בשעות זה התערוכות במוזיאון פתוחות למבקרים, מוגשת ארוחת ערב בשעה 18:00 שמתאימה גם לילדים מגיל 6, יוצא סיור לאורך גדת הנהר בעקבות תיאורי של הסופר Oskar Baraatens ועוד.
  • נסיעה בסוס ועגלה אל מוזיאון העבודה ביום העבודה הנורבגי (יום שבת הראשון של חודש פברואר). בדרך תקבלו משימות, תפתרו חידות, תשמעו סיפור של סוס עבודה, תערכו ניסויים מדעיים במוזיאון ובנהר הסמוך ועוד. הפעילות מתאימה לכל המשפחה וכל משתתפיה זוכים בפרסים.

הגעה למוזיאון