מחוז אוסטפולד – Østfold. כשהעבר וההווה נפגשים במקום אחד

בין אוסלו והגבול עם שבדיה נמצא מחוז אוסטפולד ובתוכו חיים זה לצד זה העבר וההווה. למקום יש היסטוריה עשירה והוא משמש כאתר נופש קייצי פופולרי. מחוז אוסטפולד נחשב לאחד מהאזורים המאוכלסים בנורבגיה והוא ביתם של מפעלים ובתי חרושת רבים, למשל בית הזיקוק הטבעי המתקדם ביותר בעולם.

נוף טיפוסי במחוז אוסטפולד

נוף טיפוסי במחוז אוסטפולד

מבחינה היסטורית העיר Sarpsborg נחשבת למרכזית ואף שימשה בעבר כבירת נורבגיה. העיר נוסדה ב-1016 לצד המפל הגדול באירופה ומסביב לה נמצאים גילופי סלע בני אלפי שנים שמתוארכים לעידן הקרח האחרון. כיום העיר הגדולה במחוז היא פרדריקסטאד עם המבצר ההיסטורי שלה.

מבצר נוסף נמצא במרחק של חצי שעת נסיעה משם לכיוון הגבול עם שבדיה, מבצר Fredriksten שמשקיף על העיר האלדן. לצד ההיסטוריה של שתי ערים אלו החיים בהן היום עשירים בתרבות מודרנית, אבל לחובבי ההיסטוריה אסור להפסיד אטרקציה היסטורית נוספת – המבצר היבשתי הגדול ביותר ב-Mysen שבאינר אוסטפולד.

באינר אוסטפולד (Inner Østfold), החלק הפנימי של המחוז, תמצאו שטחים גדולים של יערות פראיים שמהווים יעד מעולה לטיולים רגליים, רכיבה על אופניים וקמפינג. באגמים Lyseren ו-Øyern וכן בנהר גלומה (הנהר הגדול בנורבגיה) ניתן ליהנות מדיג ומשיט בקיאקים.

בקיץ מחוז אוסטפולד נחשב ליעד חופשות פופולרי. אין כמו להירגע בחופים שסביב מוס, לשוטט בכפרים קטנים כמו Sponvika או ליהנות מכל העולמות ב-Hvaler: אלפי איים, איונים ושוניות שמחוברים ליבשת בגשרים ומנהרות. כאן תוכלו לשחות, להירגע וליהנות מאוכל טוב ומתרבות עשירה.

מלונות מומלצים ברחבי מחוז אוסטפולד

אטרקציות נבחרות באוסטפולד

מרכז המודלים של הרכבות

זוהי התערוכה הגדולה בסקנדינביה של מודלים של רכבות שנבנו בקנה מידה של 1:87. התערוכה כוללת גם מודל מוקטן של העיר המבוצרת Gamlebyen. המסלול במקום נשלט ע"י מחשב ונוסעות בו 30 רכבות בו זמנית. חדר הבקרה נמצא בתוך מודל בגודל אמיתי של קטר רכבת נוסעים נורבגית.

מוזיאון המלחמה ההיסטורי

המוזיאון כולל פריטי אספנות צבאיים, כלי נשק, מדים, כלי רכב, מסמכים וחפצים מהשנים 1940-5. המקום פתוח כל השנה בימי חמישי בלבד בשעות 18:00-20:00.

טיולים מודרכים בעיר העתיקה של פרדריקסטאד

גשר בעיר פרדריקסטאד, נורבגיה

גשר בעיר פרדריקסטאד, נורבגיה

הסיורים מתחילים בלשכת התיירות כל יום (מלבד יום שני) בתקופת הקיץ (14.6-31.8) בשעות 12:00 ו-14:00 ונמשכים כשעה. מחיר הסיור כולל כניסה למוזיאון פרדריקסטאד.

מבצר Høytorp

המבצר נבנה בשנים 1812-1912 והשתתף במערכה נגד הגרמנים באפריל 1940. בשנת 1994 הוא שימש כמתקן צבאי לאימונים ומ-2001 הוא נחשב לנכס מוגן מבחינה תרבותית. כיום המבצר כולל את רוב מהציוד המקורי שהיה בו, למשל שלושה מארבעה תותחים שהיו מוצבים במגדלים של המבצר. כיום המבצר מכיל יותר מ-40 בניינים שמשמשים כמסעדות, חנויות לאומנות, שוק פשפשים ועוד. במקום נערכים סיורים מודרכים כל יום ראשון בשעה 14:00 בחודשים יוני, יולי ואוגוסט. הסיורים נמשכים כ-90 דקות וכוללים מעבר במנהרות, צפייה בתותחי המגדל, הסברים על ההיסטוריה של המקום והנאה מהנופים הנהדרים שנשקפים מהמבצר. כל הסיורים מסתיימים בתערוכה שמציגה מדים, כלי נשק ופריטים צבאיים.

במקום מוזיאון ארטילריה שפתוח בימי ראשון בחודשים יוני-אוגוסט בשעות 12:30-13:30 ותערוכת תותחים משוחזרים מ-1870-1944 . במקום נערכים אירועים שנתיים קבועים כמו פסטיבל ימי האביב באפריל, ימי טרום כריסטמס בנובמבר, מפגש שנתי של אספני כלי רכב צבאיים באוגוסט וירי כבוד ביום העצמאות הנורבגי (17 במאי).

מוזיאון אוסטפולד

המוזיאון כולל בתי חווה מרוהטים ומצוידים מהמאה ה-18 ואילך, אוסף של כלי עבודה חקלאיים ואוסף מיוחד של עגלות רתומות לסוסים ולמזחלות. במקום יש חנות מוזיאון ובקיץ מובאות למקום חיות משק ונערכות בו פעילויות בנושאים שונים. המקום פתוח בקיץ בימי שבת וראשון בשעות 12:00-16:00 ובשאר השנה בתיאום מראש. כמו כן, ניתן לערוך במקום סיורים מודרכים שלא בשעות הפתיחה הרגילות.

מוזיאון זה משתתף בפעילות שכוללת 8 מוזיאונים נוספים ובה ניתנת האפשרות לעבוד במוזיאון בקיץ (בתקופה שבין 24.6-13.8). לאחר כל יום עבודה באחד המוזיאונים שמשתתפים מקבלים שכר וחותמת. מהחותמת השלישית ומעלה מקבלים מתנות כמו מטבע היסטורי בנרתיק עור, תרמוס והשתתפות במשחק מקוון שפרס בצידו – מיני אייפד ועוד…

המוזיאון ההיסטורי של מוס

המוזיאון נמצא בטחנת מים עתיקה וכולל מסמכים אודות ההיסטוריה החברתית, האדריכלית והתעשייתית של מוס.

מפעל הזכוכית

במפעל זה ניתן לצפות בתהליכי ייצור הזכוכית באמצעות טכניקות וכליים עתיקים בני אלפי שנים, ללמוד על ההיסטוריה של עבודות הזכוכית, לצפות בתערוכה של יצירות אמנות מזכוכית ולרכוש מזכרות אמנות שונות.

בריכת Østfoldbadet

המקום פתוח כל השנה ומאפשר הנאה לכל המשפחה. במקום בריכה משפחתית שמחוממת ל-31 מעלות צלסיוס, מכונת גלים, בריכת זרמים, בריכת ילדים עם מגלשה, 2 בריכות טיפוליות, 3 סאונות, בריכה חצי אולימפית, קיר טיפוס, סולאריום, חנות למוצרי שחייה וספא ועוד. במקום בית קפה שבו ניתן ליהנות מארוחות בוקר, צהריים וערב, חדרי הלבשה לנכים וחנייה גדולה. שעות הפתיחה של המקום משתנות לפי עונות השנה.

בית רואלד אמונדסן

רואלד אמונדסן נולד וכאן פיתח את יצר ההרפתקנות שלו. אמנם הוא עזב את המקום בגיל 14 אך הוא הקפיד לחזור לכאן בחגים. בית ילדותו משמש כיום כמוזיאון שכולל רהיטים מתקופת ילדותו במקום ומזכרות ממסעותיו. במקום יש סיורים מודרכים בכל סוף שבוע בשעה 13:00 והוא פתוח כל יום (מלבד ימי שני ושלישי) בקיץ (18.6-23.8) בשעות 11:00-18:00. במקום בית קפה.

תעלת האלדן

תעלה זו משתרעת מ-Skulerud שבצפון ל-Tistedal שבדרום ואורכה כמעט 80 ק"מ. התעלה עוברת באזור מיוער קרוב לגבול עם שבדיה בין אתרי מורשת מעניינים, למשל אנדרטה לזכר בונה התעלה, מוזיאון תעלות המים ועוד. תעלה זו היא העתיקה בנורבגיה (היא נבנתה בשנים 1852-1860 ) ויכולות לעבור בה סירות שאורכן עד 24 מטר, רוחבן 6 מטר ועומק מקסימום 1.6 מטר. התעלה כוללת מספר תאי הצפה ובעבר שטו בה 25 ספינות קיטור. כיום ניתן לשוט בתעלה באמצעות ספינת קיטור משנת 1862 (כנראה העתיקה ביותר שעדיין פעילה) ואף לשכור אותה לאירועים של עד 30 אנשים.

פארק הפסלים ב-Kirkøy

פארק הפסלים כולל יצירות של אמנים ידועים ממספר מדינות שנוצרו מהחומרים בשטח, למשל שאריות שנותרו מפעילותה של מחצבה ישנה. כל שנה מתווסף למקום פסל אבן חדש שמבטא את התייחסות האמן לנוף החולי הסובב. המקום משמש כפארק פתוח ולכן נגיש לקהל הרחב במהלך כל השנה

מבצר Kongsten

הכניסה הראשית למבצר Kongsten

הכניסה הראשית למבצר Kongsten

מבצר זה נבנה על פי עקרונות הביצור האיטלקיים על גבעה ב-1680 כי הגבעה אפשרה טווח ירי גדול יותר לתותחים שמוצבים במבצר.

מלונות מומלצים ברחבי המחוז

אוכל ושתייה באוסטפולד

מסעדת Slippen

כל המנות שמוגשות במסעדה מוכנות מתוצרת טרייה כמו בשר נורבגי ומאכלי ים. במקום מוגשות גם ארוחות צהריים וארוחות ערב בנות 5 מנות וניתן לקיים בו אירועים, למשל מפגשים קבוצתיים וערבי חברה.

קפה Baker Gaarden

במקום מוגש אוכל תוצרת בית כולל לחמניות ועוגות תוך שילוב של טכניקות בישול מודרניות. המקום פתוח כל השנה בחודשים בשעות 10:00-16:00 בימים שני, שלישי, רביעי ושבת ובשעות 10:00-18:00 בימים חמישי ושישי. המקום סגור בימי ראשון.

Båtcafeen

המקום מגיש ארוחות צהריים וערב בקיץ בלבד (9.6-13.8). שעות פתיחה: ימים שישי ושבת מ-11:00-02:00, ימים שני, שלישי, רביעי וחמישי מ-11:00-22:00 וימי ראשון מ-12:00-20:00.

Hvaler Gjestgiveri

במקום מוגשים אוכל ויין שמבוססים על חומרי גלם איכותיים ומתמחה במאכלי ים.

מסעדת LA MÒSS

המקום מגיש מנות גורמה בסגנון לא יומרני באוירה כפרית נעימה וטובה. התפריט משתנה כל שבוע ותמיד כולל מתאבנים, מנות עיקריות, מנות ראשונות וקינוחים וכן פסטה טרייה תוצרת בית.

קפה Oline

זהו בית קפה משולב בפאב ובחודשי הקיץ מנוגנת במקום מוסיקה חיה בשעות הערב

בית הקפה ב-Østfoldbadet

המקום מגיש ארוחות בוקר, צהריים וערב וניתן ליהנות מהן בפארק המים עצמו וכן בחוץ.

HERREGÅRDSKAFÉEN

במקום מוגשות מנות בשריות תוצרת בית וכן קינוחים. המקום פתוח בימים שלישי –שבת בתחילת יולי (4.7-14.7) בשעות 11:00-16:00 ובחודשים יולי-אוגוסט בשעות 12:00-16:00. המקום פתוח לקבוצות שמונות 10-50 אנשים כל השנה אך נדרשת הזמנה מראש.

מסעדת הדגים Engelsviken Brygge

המקום מתמחה בדגים ונחשב לפופולרי הן בקרב המקומיים והן בקרב התיירים. המסעדה כוללת פאב בקומה הראשונה שנערכים בו מספר קונצרטים בשנה.

מסעדת מלון SMAALENENE

המנות שמוגשות במסעדה מבוססות על בישול כפרי מקומי ובינלאומי והתפריט משתנה בהתאם לעונה. היינות שמוגשים במסעדה מותאמים לחומרי הגלם שמהם מוכנות המנות השונות. המקום מתמחה במסיבות סגורות.

Losen

המקום משמש כנקודת מפגש פופולרית בקרב מקומיים, נופשים ותיירים והתפריט במקום מבוסס על חומרי גלם מקומיים. המקום פתוח כל השנה בשעות 09:00-21:00.

קפה Furulund

במקום יש תפריט מגוון עם מנות שמשתנות כל יום וכן תפריט נפרד לימי ראשון. המקום מגיש אלכוהול ברישיון ומספק שירותי קיטרינג למסיבות ואירועים כמו ימי נישואין, אירועי חברה, כנסים, קונצרטים, ועוד. המקום פתוח כל השנה בימים שלישי-שישי בשעות 11:00-18:00, בימי שבת בשעות 12:00-16:00 ובימי ראשון בשעות 12:00-17:00.

מסעדות Marché Rygge

לרשת זו שתי מסעדות ב-Rygge. אחת בשדה התעופה ואחת בשוק העירוני. בשתי המסעדות ניתן לבחור מנות שיוכנו עבורכם ממבחר רב של חומרי גלם טריים ומקומיים. במקום יש גריל פתוח לצליית עופות ובשר וכן מבחר של מוצרים טריים: פסטות, סלטים, מיצים סחוטים, לחמים ביתיים ומאפים. המסעדות פתוחות כל השנה בשעות 09:00-21:00 אך ייתכנו שנויים קלים בזמני הפתיחה.

מסעדה ופאב Kongens

בירת חיטה טרייה מהחבית

המקום מחולק לשני חלקים. החלק הפתוח הוא מסעדה ואילו החלק המקורה הוא פאב שמנוגנת בו מוסיקה כל השנה.

קפה Havnås old school

בית הקפה כולל גם חנות מזכרות שבה ניתן לרכוש מתנות, חפצי אומנות ואמנות וכן מוצרי עיצוב פנים. המקום פתוח כל השנה בשעות 12:00-16:00 אך ייתכנו שינויים בשעות הפתיחה.

מאפיית BØRKES

זוהי אחת המאפיות הותיקות בהאלדן שאופה לחמים באמצעות תנור עץ עתיק משנות ה-40. במאפייה ניתן לרכוש גם purke (לחם חיטה שטוח ממותק עם חור במרכזו שנחשב למאכל המסורתי של האלדן ) כמות שהוא או ככריך עם מילוי כלשהו.

קונדיטוריה, מעדנייה ובית קפה Motz

במקום מוגשים מאפים שמוכנים באמצעות שימוש בתנור אבן מקורי משנת 1933. גם כאן ניתן להשיג גם Purke.

מקדונלד'ס

במקום אפשרות לדרייב אין וכן אזור משחקים לילדים, פעילויות לילדים שנערכות בימי ראשון, חדר למסיבות ימי הולדת ואזור לישיבה בחוץ. במקום מוגשת ארוחת בוקר בשעות 07:00-09:00 בימים שני-שישי, בשעות 08:00-10:00 בשבתות ובשעות 09:00-11:00 בימי ראשון. המקום פתוח כל יום עד שעה 23:00.

מלונות מומלצים ברחבי אוסטפולד

רחוב באיזור התעשייה העתיק של מוס

רחוב באיזור התעשייה העתיק של מוס

הגעה לאוסטפולד

ברכבת

  • מסילת הרכבת מאוסלו לגטבורג שבשבדיה כמעט מקבילה לכביש E6. בנוסף, מסילת הרכבת בין Ski לסרפסבורג מכסה את החלקים הפנימיים של מחוז אוסטפולד.

ברכב שכור

  • אוסטפולד נמצאת במיקום אסטרטגי בין אוסלו לשבדיה. הכביש הראשי E6 בין אוסלו לגטבורג חוצה את המחוז.
  • כביש E18 שבין אוסלו לסטוקהולם עובר בחלקים המזרחיים של המחוז.

באוטובוס

  • ישנם מספר קוי אוטובוס בין אוסלו לאוסטפולד, הן מקומיים והן ישירים. חברות האוטובוסים  NOR-WAY Bussekspress וכן  TIMEkspressen פועלות בקו זה מספר פעמים ביום. האוטובוס Flybussen נוסע ישירות משדה התעופה של אוסלו ישירות אל Gardermoen שבמחוז אוסטפולד.

במטוס

  • שדה התעופה של אוסלו הוא שדה התעופה הפעיל ביותר בקרבת אוסטפולד. משדה תעופה זה ניתן להגיע לתחנה המרכזית של אוסלו באמצעות Flytoget, קו הרכבת הישיר משדה התעופה ומשם באמצעות Flybussen למחוז אוסטפולד.

בסירה

  • מחוז אוסטפולד כולל קו חוף ארוך ושיט בסירה היא דרך מצוינת להכיר את האזור. יש מספר אפשרויות לעשות זאת ולמידע נוסף מומלץ לבקר באתר האינטרנט של מחוז אוסטפולד.