פינמרק Finnmark

בקתה טיפוסית במחוז פינמרק
בקתה טיפוסית במחוז פינמרק

מחוז פינמרק (או Finnmárku בשפה הסאמית שקיבלה מעמד רשמי במחוז) הוא המחוז הכי צפון-מזרחי בנורבגיה. המחוז גובל במחוז טרומס ממערב, בפינלנד מדרום, ברוסיה ממזרח ובים מצד צפון. הים הנורבגי ששייך לאוקינוס האטלנטי בצפון מערב וימת ברנץ ששייכת לאוקיינוס הארקטי מצפון-מזרח. איי סבלברד הם צפוניים יותר מפינמרק אמנם, אך הם אינם נחשבים למחוז עצמאי.

מחוז פינמרק הוא החלק הצפוני ביותר של אירופה היבשתית. מחוז זה הוא חלק מאזור Sápmi שמשתרע על 4 מדינות (נורבגיה, שבדיה, פינלנד ורוסיה). זהו המחוז הכי מזרחי בנורבגיה ונחשב למקום מפגש בין מזרח ומערב, הן מבחינת תרבות, הן מבחינת טבע והן מבחינת גאוגרפיה. זהו גם המחוז הכי פחות מאוכלס במדינה – רק כ-75,000 תושבים לשטח הגדול ביותר ממחוזות נורבגיה – 48,600 קמ"ר.

הגאוגרפיה של מחוז פינמרק

קו החוף של המחוז משתרע על פני כמעט 7000 ק"מ. מתוכם כמחצית הם קווי החוף של האיים השונים. כ-17% מאוכלוסיית המחוז מתגוררת לאורך רצועת החוף במרחק של מקסימום 100 מטר ממנו. מחוז זה שובר מספר שיאים. הנה כמה דוגמאות.

  • באי Knivskjellodden בנורדקאפ שוכנת עיר החוף הכי צפונית באירופה ומושכת אליה תיירים בהתאם. אלה מוכנים לבצע טיול מאתגר של 5-6 שעות אל Cape Knivskjellodden כדי לצפות בצוק של נורדקאפ מקרוב.
  • היישוב Kinnarodden בחצי האי נורדקין נחשב למקום הישוב הצפוני באירופה מבחינה יבשתית.
  • העיר Honningsvåg שבאי Magerøya בפיורד פורזנגר טוענת לתואר העיר הצפונית בעולם. אמנם מתגוררים בה רק 3000 איש ולפי החוק הנורבגי נדרשים 2000 נוספים להגדרה כ"עיר", אבל כנראה שגם הנורבגים לפעמים מעגלים פינות כדי להיכנס לספר השיאים. אגב, המים מסביב לאי זה אינם קופאים בחורף, מה שמאפשר הגעה קלה באמצעות ספינת המסע החופית הורטיגרוטן.
  • העיר Vardø היא העיר המזרחית ביותר בנורבגיה. בעיר זו נמצא מבצר Vardøhus – הנקודה המזרחית ביותר במדינה והמבצר הכי צפוני בנורבגיה כולה והראשון שהוקם במחוז.

מלונות מומלצים במחוז פינמרק

ציפורים, דובים, אורנים והרבה סלמון

חופי המחוז כוללים פיורדים רבים אך רובם לא התפתחו כתוצאה מהפשרת קרחונים – מה שאומר שגם פה (כמו במקרה של פיורד אוסלו) המילה פיורד אינה מתאימה מבחינה גאולוגית. עם זאת, לחובבי הטבע והצפרות צפויה עדנה הודות לעובדה שכאן נמצאות כמה ממושבות הציפורים הגדולות במדינה כמו למשל, Hjelmsøystauran (מושבת הציפורים הגדולה מכולן) שנמצאת באי Hjelmsøya ו-Gjesværstappan באזור נורדקאפ. אפשר לצפות כאן במיליוני ציפורים מקננות לרבות קורמורנים, סולות, עיטמים, אווזים ויסעורים בסביבתם הטבעית.

ביצניות במעופן במחוז פינמרק
ביצניות במעופן במחוז פינמרק

גם חובבי הדובים ימצאו כאן את מבוקשם מסיבה אחת – בעמק Pasvik נמצאת האוכלוסייה הגדולה ביותר במדינה של הדוב הנורבגי. מומלץ לצפות בהם בטיול במזחלות כלבים שכולל גם הדרכה בוטנית וגאוגרפית. במחיר הטיול נכלל הכל לרבות נעליים, כפפות וכובעים, משקאות חמים וארוחת צהריים באוהל סאמי.

ואם אתם בעניין של אורנים בטח תשמחו לדעת שכאן נמצא יער האורנים הצפוני בעולם. מדובר ביער שנמצא בפארק הלאומי Stabbursdalen והוא גם אידיאלי לצפרות הודות לתופעה ייחודית – הפארק מהווה את אחד האזורים הגדולים בנורבגיה של מים רדודים, כך שבשעת השפל נחשפים שטחים בוציים נרחבים שמושכים אליהם ציפורים רבות.

ואם אתם רעבים תמיד תוכלו לקפוץ לנהר טאנה שחלקו משמש כגבול טבעי עם פינלנד. בנהר זה נמצאת אוכלוסיית הסלמון הגדולה באירופה וגם הוא שבר שיא – כאן נדוג סלמון אימתני במשקל של 36 ק"ג. בנהר זה ניתן לבצע דייג מהחוף או להצטרף לסירת דייג שמושטת ע"י דייגים מקומיים.

https://www.youtube.com/watch?v=286dLE-3Mf4

כמה קר פה?

במחוז פינמרק נמדדו בינואר 1886 הטמפרטורות הנמוכות ביותר בנורבגיה – מינוס 51 מעלות. גם בשאר השנה המצב לא הרבה יותר טוב- הטמפרטורות הממוצעות לינואר הן מינוס 17 וליולי 13 מעלות. הממוצע השנתי בכל המחוז עומד על מינוס 2 וברמת Finnmarksvidda על מינוס 3 – מה שמקנה לה את התואר "המקום היבשתי הקר ביותר בנורבגיה כולה".

עם זאת, באזורי החוף של המחוז החורפים מתונים יותר בשל הקרבה לאוקיינוס, למשל הטמפרטורה הממוצעת בינואר היא 3 מעלות צלסיוס והממוצע השנתי עומד על 11 מעלות. למרות הפיתוי, העובדה שהים הפתוח אינו קופא והסיכוי הגבוה לצפות בתקופה זו באורות הצפון, יש לקחת בחשבון שהגעה לכאן נחשבת מורכבת בחורף – החוף חשוף יותר לסערות ולכן לעיתים קרובות דרכי האוויר והיבשה לאזורים אלו נסגרות.

מחוז פינמרק בחורף
מחוז פינמרק בחורף

מצד שני – בשנים שזוכות למשקעים רבים בקיץ המצב שונה, למשל הטמפרטורה ביולי מטפסת עד 32 מעלות. ביוני 1920 אפילו נמדדה כאן הטמפרטורה הגבוהה ביותר בצפון נורבגיה – 34 מעלות צלסיוס. הקיץ (לרוב אמצע מאי עד אמצע יולי) היא גם  התקופה ליהנות כאן משמש חצות, השמש שאינה שוקעת.

מלונות לכל תקציב במחוז פינמרק

הגעה למחוז פינמרק

  • במטוס – יש טיסות ישירות מאוסלו לקירקנס ולאלטה. בקיץ יש טיסות גם ל-Lakselv. יש גם טיסות פנימיות מאלטה ומטרומסו למגוון יעדים במחוז, למשל Båtsfjord, Berlevåg Hammerfest Hasvik, Honningsvåg, Lakselv, Mehamn, Vadsø ו- . Vardø.
  • באוטובוס – חברת Eskelisen Lapin Linjat מפעילה קוי אוטובוס מפינלנד לשלושה יעדים במחוז: Vadsø, אלטה ונורדקאפ. נסיעה באוטובוס ישיר מטרומסו נמשכת כ-7 שעות.
  • בסירהספינת המסע החופית מגיעה למחוז פינמרק באופן יומיומי.
  • ברכב – כבישים E6 ו-E4. הראשון נחשב ארוך יותר אבל גם יפה יותר. בכביש השני ניתן להגיע למחוז גם לבאים אליו משבדיה.
  • ברכב מפינלנד – הכביש המהיר 4 (E75) שמגיע מהלסינקי ל-Lakselv ולקירקנס.
  • ברכב מרוסיה – נסיעה בנתיב האירופי E105 שמהווה את המעבר היבשתי היחידי בין נורבגיה לרוסיה. אם אתם מתכננים לנסוע בכביש הזה כדאי לזכור שני דברים: הכביש מיועד לרכבים בלבד (לא הולכי רגל או רוכבי אופניים) ושתצטרכו לעבור ביקורת דרכונים ומכס.