מוזיאון איבסן

מוזיאון איבסן הוקם לזכרו ולשם שימור המורשת של הנריק איבסן, המחזאי הנורבגי המפורסם ביותר עד היום ואשר נחשב לאבי הדרמה המודרנית לצד ויליאם שייקספיר. מחזותיו של איבסן זוכים גם היום לביצועים הרבים ביותר, יותר מכל מחזאי אחר, ופשוט לא תוכלו להתעלם ממנו באוסלו. בית מגוריו בעיר העניק את שמו לרחוב כולו, פסלו מופיע בחזית התיאטרון הלאומי והעיר מנוקדת בלוחות ברונזה עם מפה שמציינת נקודות ציון בחייו.


דמותו של הנריק איבסן - מוזיאון איבסן
דמותו של הנריק איבסן – מוזיאון איבסן

במעלה הרחוב בסמוך לגנים שסובבים את הארמון המלכותי שוכן מוזיאון איבסן. מוזיאון שכל בן תרבות מוכרח לבקר בו. חווית הביקור במקום מתחילה כבר בחוץ, המדרכה ברחוב איבסן כוללת יצירות אמנות עם ציטוטים ממחזותיו.

ההיסטוריה של מוזיאון איבסן

המוזיאון נמצא בבניין שנבנה בשנת 1895 והוא היווה בית לאיבסן עד מותו ב-1906. המוזיאון עצמו נפתח בשנת 2006 לציון מאה שנים למותו אך מאמצי השחזור התחילו כבר בשנת 1990 כי כל חפציו של איבסן התפזרו לכל עבר. חלקם אוחסנו במוזיאון הנורבגי העממי, חלקם נמכר לאספנים והרהיטים ששימשו אותו הועברו בירושה והתגלגלו ברחבי העולם.


תכנון טיולים באנר

המוזיאון עשה את כל המאמצים לשחזר את המקום כפי שהיה בימיו של איבסן: הבניין נרכש בכסף רב, חלק מהריהוט המקורי נאסף במאמץ של שנים ממקומות שונים, התקרה, הקירות והרצפה של הבית שוחזרו על פי מקורות היסטוריים שונים והמפות והוילונות במקום נארגו מחדש בדומה למקור.

airalo ad

הערה קטנה, שימו לב שברחבי נורבגיה יש מוזיאונים נוספים לכבודו של איבסן. למשל המוזיאון ב-Skien שמציג את ספרייתו וחדר השינה של איבסן, מוזיאון בית איבסן בגרימסטד שכולל את חדר האוכל של המחזאי ועוד, אבל, המוזיאון שבאוסלו הוא הגדול והמשמעותי ביותר מכולם. המוזיאון נחשב לחלק מהמוזיאון הנורבגי העממי והוא משתרע על פני שתי קומות מהמבנה העתיק.

הקומה הראשונה של המוזיאון

הקומה הראשונה במוזיאון נקראת "ההפך", מילותיו האחרונות של איבסן שמייצגות את כל חייו. התערוכה כוללת תצלומים של המחזאי ובני משפחתו, כרזות להצגותיו, חפצים שונים כמו מזוודות וכלי כתיבה, מדליות שהוענקו לו ואפילו פרטי לבוש כמו המעיל והכובע שלו.

התערוכה מקיפה את כל חייו של איבסן כאדם פרטי, כאיש תאטרון וכמחזאי שעשה שימוש בתאטרון כדי להביע את רעיונותיו החברתיים בתחומים שונים, למשל ההתפתחות הלאומית, התרבות והפוליטיקה. התערוכה מציגה את התרבות והרעיונות בתקופת חייו של איבסן מבחינה היסטורית במטרה אחת. להדגיש את הרלונטיות של רעיונותיו הלאומיים והבין לאומיים לחיינו כיום.

הקומה השנייה של מוזיאון איבסן

הקומה השנייה היא דירת המגורים המשוחזרת של איבסן שבה בילה את 11 שנותיו האחרונות. בדירה זו הוא יצר שניים ממחזותיו ובה הוא גם נפטר. הדירה כוללת שחזור של הרהיטים המקוריים שהיו בדירה כולל גופי תאורה, חפצי נוי, תמונות ואפילו צבע הקירות.

חלק מהחדרים פתוחים לקהל וביניהם הספרייה וחדר האוכל אבל כדאי גם להציץ בחדר העבודה של איבסן, בפינת ההסבה, בחדר האורחים שצופה על מרכז אוסלו ולהתרשם מהגנים של הארמון המלכותי שנשקפים משולחן העבודה שלו.

למלונות מומלצים ליד המוזיאון – לחצו כאן

סיורים במוזיאון

ניתן לבקר במוזיאון איבסן אך ורק באמצעות סיורים מודרכים בני חצי שעה באנגלית ובנורבגית. הסיורים נערכים בשעות מסוימות וכדאי להתעדכן באתר המוזיאון מראש.

ניתן לסייר במקום גם בסיורים קבוצתיים אך אלו מצריכים הזמנה מראש. שימו לב – קבוצות שכוללות יותר מ-15 איש יפוצלו לקבוצות קטנות יותר.

מיקום המוזיאון ושעות הפתיחה

  • 5-14.9- המוזיאון פתוח כל השבוע בשעות 11:00-18:00.
  • 9-23.12 – המוזיאון פתוח כל יום מלבד ימי ראשון בשעות 11:00- 16:00 ובימי חמישי עד 18:00.

הכניסה למוזיאון כרוכה בתשלום, אך מחזיקי כרטיס אוסלו פס וילדים עד גיל 6 פטורים מכך. במקום נמצאת גם חנות מוזיאון בה ניתן לקנות מזכרות שונות.