כפר הנופש והסקי המסדאל – Hemsedal

בכפר הקטן המסדאל תקודמו בברכה על ידי הרים אלפינים ואיתם כמה מאתרי הסקי והדיג הטובים בנורבגיה.


שלג יציב ושפע של מעליות ומדרונות סקי הופכים את הכפר הקטן המסדאל לגדול. המקום נחשב לאחד מאתרי הסקי הגדולים והפופולרים בנורבגיה בעונת החורף. המסדאל נמצא במחצית הדרך בין ברגן לאוסלו ולכן ההגעה אליו קלה. בין אתם שוכרים רכב, מגיעים בטיסה, ברכבת, או באמצעות תחבורה ציבורית.

מרכז הסקי Hemsedal המסדאל

מרכז הסקי המסדאל כולל מסלולים רחבים וארוכים, פארקים מישוריים ואזורים לילדים. מרכז זה כולל תנאים לסקי קרוס-קאנטרי ופעילויות שונות כמו מזחלות כלבים, הליכה בשלג, טיפוס על קרח ונסיעה בעגלות רתומות לסוסים. אזור הסקי הסמוך Solheisen בעמק Grøndalen נחשב קטן יותר, אך גם בו יש אפשרויות סקי שונות להנאת כל בני המשפחה.


תכנון טיולים באנר

בהמסדאל יש מגוון אטרקציות גם בעונת הקיץ, למשל דיג באמצעות פתיונות של זבובים בנהר Hemsila. בנוסף, פני השטח המגוונים בהמסדאל מהווים נקודת מוצא לפעילויות שונות כמו 40 מסלולי הליכה שמושכים כ-20,000 איש כל שנה, טיפוס הרים, רכיבה על סוסים ורכיבה על אופניים.

airalo ad

אחד מהמפלים המרשימים באזור הוא מפל Rjukandefossen שמחולק ל-2 ואשר מתנשא לגובה 18 מטר. לצידו נמצא אחד המפלים הגבוהים בנורבגיה, מפל Hydnefossen שמתנשא לגובה 155 מטר.

אפשרויות הלינה בהמסדאל נרחבות מאוד ונעות ממלונות גדולים דרך קוטג'ים נוחים ועד בקתות וצימרים. בהמסדאל גם אפשרויות הבילוי מגוונות וכוללות מסעדות, בתי קפה, בארים, מועדוני לילה וחנויות שמהווים בילוי מושלם לאחר יום במדרונות הסקי.

מלונות מומלצים בהמסדאל

רכיבה על אופניים בהמסדאל

המסדאל היא נקודת מוצא מצוינת לרכיבה באופני הרים וניתן לעלות איתם למרומי מרכז הסקי – 1100 מטר מעל פני הים. משם ניתן לרדת באופני ההרים או לחקור באמצעותם את ההרים דרך שבילים מסומנים. דרגות הקושי של שבילי האופניים משתנות ואיתם גם הנופים: הרים, עמקים ועוד. טיולי אופניים מודרכים נמשכים בין יום אחד למספר ימים והם מתבצעים בדרך כלל בימי חמישי בקיץ. בהמסדאל 21 שבילי אופניים בסך כולל של 225 ק"מ שמחולקים לפי דרגות הקושי הבאות:

 • 4 מסלולים קלים שמסומנים בירוק
 • 3 מסלולים בינוניים שמסומנים בכחול וכוללים אתגרים מעטים
 • 5 מסלולים קשים שמסומנים באדום והם מאתגרים פיזית
 • מסלול אחד שמסומן בשחור והוא מאתגר מבחינה פיזית וטכנית

בנוסף, יש בהמסדאל פארק אופניים באורך 3 ק"מ שמתאים לבני כל הגילים. למרגלות מרכז הסקי יש מסלול אימונים לרכיבה על אופניים שמשמש ללימוד טכניקות רכיבה חדשות. המרכז פתוח כל השנה ללא תשלום.

אטרקציות חורפיות נבחרות בהמסדאל

מרכז הסקי המסדאל

מרכז הסקי בהמסדאל הוא אחד מהגדולים בסקנדיביה וכולל 49 מדרונות סקי, 4 פארקים, 20 מעליות ו- 9 מסלולים מוארים. אורך סך כל מסלולי הסקי הוא 47 ק"מ והמסלול הארוך ביותר נמשך לאורך 6 ק"מ. המקום פתוח כל יום מ-09:00-16:30 ומ-20.12 ועד 6.4 המקום נסגר ב-19:00 בימים שלישי, רביעי ושבת.  כמו כן, בימי שישי מ-9.12 ועד 7.4 ניתן להשתמש במסלולים מוארים בשעות 18:00-22:00. בשבתות חורפיות (מ-19.12 עד 8.4) ניתן להשתמש במסלולים בשעות הבוקר בשעות 07:30-09:00.

מרכז הסקי כולל מספר אזורים ייחודיים

 • אזור הילדים במרכז הסקי הוא הגדול בנורבגיה ומשתרע על 70,000 מ"ר. אזור זה כולל 7 מדרונות, 8 מעליות, אזור לפיקניקים, זירת החלקה ופארק פעילות. במרכז הסקי גם פועל מועדון ילדים שפתוח לדרדקים בגילאים 6 חודשים עד 8. המקום כולל משחקים וסרטים והוא פתוח כל השבוע בחודשי החורף (נובמבר-תחילת מאי) בשעות 09:00-16:30 , אך בנובמבר הפעילות במקום מתקיימת בסופי שבוע בלבד.
 • פארק הפעילות מיועד לילדים קטנים ובו הם יכולים לעשות סקי, לשחק בשלג, להתחמם באוהל מסורתי, לנסוע במזחלות ועוד. בנוסף, בימים שני-שבת הילדים יכולים לפגוש איש שלג בשעות 11:15 ו-13:30.
 • קיוסק שמוכר ופלים, משקאות חמים וקרים ונקניקיות לצד האח או על המרפסת החיצונית.
 • ספארי סקי שכולל 19 זירות פעילות ומתאים לבני כל הגילאים.
 • בית ספר לסקי שבו ניתן ללמוד סקי בשיעורים קבוצתיים או פרטיים שמתאימים לכל הרמות. שיעורי הסקי נערכים ב-6 שפות ומומלץ להזמין מקום בבית הספר לפחות חודש לפני ההגעה. הקורסים הקבוצתיים במקום נערכים בימים שני-חמישי והוא מארגן גם טיולי מחנאות הרפתקניים לגילאים 8-15. השיעורים הפרטיים במקום נערכים כל יום ומשכם משתנה: משעה אחת ועד 5 שעות. בשיעורים אלו נלמדות טכניקות סקי שונות כגון סנובורד, קרוס-קאנטרי, סקי אלפיני ועוד.

מרכז הסקי Solheisen

מרכז סקי זה כולל 3 מעליות, 6 מדרונות ברמות קושי שונות, אזור לילדים עם מעלית ופארק. המסלולים במקום כוללים 2 מסלולים בדרגת קושי קלה (מסלולים ירוקים), מסלול אחד בדרגת קושי בינונית (מסלול כחול), מסלול אחד קשה (מסלול כחול) ו-2 מסלולים מאתגרים (מסלולים שחורים). המקום פתוח מ- 16.12 ועד 9.2 בשעות 09:30-15:30 ומ-10.2 ועד 23.4 עד 16:00.

סקי קרוס-קאנטרי

בהמסדאל 120 ק"מ של מסלולי קרוס-קאנרטי בעמקים וביערות ו-90 ק"מ של מסלולי קרוס-קאנטרי הרריים. המסלולי ב-Gravset הם מסלולים מוארים וניתן להחליק בהם עד 23:00 לאורך מסלולים של 1,2,3 או 5 ק"מ.

טיול סקי הררי

טיול בהרים בנורבגיה

הטיול מתבצע בהנחיית מדריך מקומי וכולל הסברים על מפולות שלג, על הצמחים ובעלי החיים המקומיים, על ההיסטוריה והפולקלור המקומיים, על מזג האויר בנורבגיה ועוד. הטיול נמשך 7 שעות החל מ-09:00 ומוגבל למקסימום של 7 משתתפים. יש להזמין מקומות לפחות יומיים לפני הטיול ולהצטייד בבגדים חמים, בארוחת צהריים, במשקאות חמים ובציוד אישי. ניתן להתאים את הטיולים לרמת הסקי של המשתתפים בהם.

קורס במפולות שלגים

הקורס מיועד למחלצים וכולל הבנת מפולות השלגים ושימוש במכשירי קשר. הקורס נמשך בין יום אחד ל-3 ומחירו כולל את הציוד.

נסיעה ברכבי שלג

הנסיעה מתבצעת לאורך מסלול של 3 ק"מ ונמשכת כחצי שעה. הנסיעה כוללת הדרכה, הנחיות נסיעה וציוד בטיחות והיא נערכת בימים קבועים: בימים שני-שבת בשעות 10:00-18:00 ובימי ראשון בשעות 12:00-15:00.

נסיעה בעגלות רתומות לסוסים

הנסיעה מתבצעת בסביבה מיוערת בימים שלישי, חמישי ושבת החל מ-16:00 או לפי בקשה מראש. הנסיעה כוללת יין נורבגי חם ומתובל וכן אוכל נורבגי מסורתי. ניתן לשלב את הנסיעה עם ארוחת גורמה בת שלוש מנות בבקתת עץ, אך נדרשת לכך הזמנה מראש.

מזחלות כלבים

מזחלות הכלבים כוללת 5-6 כלבי האסקי והטיול בהם נעשה בהנחיית מדריך ואינו מצריך נסיון. ניתן לארגן טיולים מותאמים אישית במזחלות שכוללים לינה באוהלים או בבקתות. כמו כן, ניתן לשלב את מזחלות הכלבים עם נסיעה ברכבי שלג.

מזחלות ליליות

נסיעה במזחלות מתבצעת בלילה ממרומי הר Fjellkafeen ומותאמת לכל הגילים, אך הורים חייבים לנהוג במזחלת שכוללת ילדים מתחת לגיל 10. הפעילות נמשכת כשעה ונדרש ביגוד מותאם לשלג: נעליים, כפפות, משקפיים ובגדים, אך אסור להשתמש במגפי שלג ויש להזמין מקום מראש לפחות יום לפני הפעילות. שעות הפעילות: בימים רביעי, שישי ושבת מ-7.12 ועד 12.4 בשעות 18:00-00:00.

טיפוס על הקרח

טיפוס על הקרח
טיפוס על הקרח

הטיפוס מתבצע על מפל קפוא וכולל למידה של טכניקות בטיחות וטיפוס. הטיפוס מתבצע בימי שלישי החל משעה 12:00 ונמשך כ-3 שעות. הטיפוס מצריך מינימום 2 משתתפים שנדרשים למגפי הליכה, בגדים חמים וכפפות. ניתן גם לטפס על מגדל טיפוס שמתנשא לגובה של 13 מטר. טיפוס זה נמשך שעתיים ומצריך מינימום של 4 אנשים.

אטרקציות קייציות נבחרות בהמסדאל

גולף

מגרש הגולף בהמסדאל כולל 9 גומות ואורכו 2.4 ק"מ. במקום חנות לרכישת ציוד גולף, בית קפה, מגרש אימונים וכן צימרים. המקום פתוח מאמצע מאי עד אמצע אוקטובר וחלק ממסלולי הגולף מוארים.

דיג

ניתן להצטרף לקורס דיג באמצעות פתיונות של זבובים שנמשך 3-7 ימים. הקורס כולל לינה בחוות Grøthe אך אינו כולל את רישיונות הדיג. בקורס הקצר יש 14 שעות הדרכה ואילו הקורס הארוך כולל 20 שעות הדרכה וארוחת ערב.

טיולים רגליים

בהמסדאל 13 מסלולים מסומנים לטיולים רגליים ואורכם הכולל הוא 57.5 ק"מ. טיולים רגליים נחשבים כפעילות הקיצית הפופולרית ביותר במקום והם מציעים מגוון אפשרויות: המסלול הקצר ביותר נמשך לאורך כ-2 ק"מ והמסלול הארוך ביותר נמשך לאורך כ-9 ק"מ. מומלץ להצטייד במפות לפני ביצוע הטיול וניתן לרכוש אותן במשרד התיירות המקומי ובחנויות הספורט.

חוות Øvre Løkji

החווה משחזרת את החיים בהמסדאל מ-1642 ועד 1876 ויש בה אסם, אורוות, בתי עץ, ממגורות, בתי מרחץ ונפחיה. ניתן לקיים בחווה סיורים מאורגנים לקבוצות בשעות שאינן שעות הפעילות בתיאום מראש. החווה משמשת כנקודת מוצא של מסלול הליכה פופולרי הביוספירה התרבותית מסביבה לחווה זכתה לתואר:  נכס בעל חשיבות לאומית מיוחדת. החווה פתוחה בין 1.7 ל-7.8 בסופי שבוע בלבד (ימי חמישי עד ראשון) בשעות 11:00-16:00. ניתן לרכוש כרטיס משולב לחווה שכולל גם ביקור באחד המוזיאונים הבאים תוך 6 ימים:  מוזיאון האלינגדאל, המוזיאון הכפרי והכנסייה העתיקה ב-Hol , מוזיאון Dagali , המוזיאון הכפרי ב-Ål והמוזיאון הכפרי בגול.

שיט בקאנו או קיאק

קאנו

השיט מתבצע באגם מלא איים בדרך ל-Lykkja ושניתן לשחות בו. סירות הקאנו מתאימות ל-2-3 אנשים והקיאקים מתאימים לאדם אחד. השיט כולל הדרכה והוא יכול לכלול טווחי זמן שונים: החל מ- 3 שעות וכלה בכמה ימים.

אוכל ושתייה בהמסדאל

קפה המסדאל

בית קפה זה נמצא במרכז המסדאל והוא מגיש המבורגרים, פסטות, פיצות איטלקיות ועוד באוירה נעימה. במקום בר של קפה, בר משקאות חריפים וכן אינטרנט אלחוטי.

בית וקפה ומסעדה Hollvin

המקום נמצא באמצע מרכז הסקי ופתוח במהלך כל היום לארוחות בוקר שכוללות מאפים וכריכים, ארוחות צהריים וארוחות ערב. במקום תפריט רחב שמבוסס על חומרי גלם מקומיים והוא מושפע מהמטבח ההררי המסורתי. במקום מוגשות גם מנות ברביקיו וטאפאס וכן פסטות ואוכל תאילנדי. מופעי מוזיקה חיה מבוצעים במקום כל סוף שבוע ובאירועים מיוחדים. המקום מפעיל שירות קייטרינג בהזמנה מראש.

מסעדת Harahorn

במסעדה מוגשות ארוחות בוקר שמבוססות על חומרי גלם מקומיים וטריים שמוכנים ונאפים במקום. בנוסף, ניתן להצטייד במקום בארוחות צהריים ארוזות ויש במקום מרתף יין מגוון ואקדמיה קולינרית. באקדמיה זו מלמדים בישול ברמה עולמית והיא חלק מתנועת הסלואו-פוד.

מסעדת מלון Fossheim

המסעדה מגישה מנות מקומיות ועושה שימוש בחומרי גלם מקומיים, למשל כבשים מחווה קרובה, דומדמניות מהחצר האחורית של המסעדה, אורגנו וכן גבינות, שמנת חמוצה, יוגורט ושמנת ממחלבות הכפר. המקום פתוח בעונת החורף כל יום מ-18:00 ובחודשים אוגוסט-נובמבר בסופי שבוע בלבד.

קפה Fjellkafeen

בית הקפה נמצא במרומי ההר בגובה של 1100 מטר מעל פני הים ליד מעלית הסקי. בחורף מוגשות במקום מנות תוצרת בית, משקאות קרים וחמים וקינוחים. בערב מנוגנת במרפסת של בית הקפה מוזיקה חיה ובקיץ משתנה התפריט: ארוחות קלות, עוגות, ופלים ועוד.

מסעדת KJØKKEN KROKEN

המסעדה נמצאת במרכז המסדאל ומוגשות בה מנות גורמה עם דגש על חומרי גלם מקומיים. המסעדה זכתה בתואר מסעדת הדרכים הטובה ביותר באזור ב-2010.

מסעדת Fausko

מנת סלמון נורבגי

המסעדה נמצאת בבניין מ-1700 ששימש כבית מסחר ומוגשות בה מנות ייחודיות. הגשת המזון במסעדה משולבת במוסיקה נורבגית עממית ובסיפור סיפורים ויש להזמין מקום מראש, לפחות יום לפני ההגעה.

PEPPES PIZZA

בפיצריה זו מוגשות פיצות, סלטים וארוחות קלות ובימים שני-חמישי מתקיים במקום מזנון של פיצה. במקום אזור משחקים לילדים וניתן להזמין גם טייק-אווי.

LODGEN SPISERI

המקום נמצא במרגלות מרכז הסקי ליד אזור הילדים ובבניין שכולל גם את הלודג' האלפיני (Alpin Lodge). המקום פתוח לארוחות בוקר, בראנץ', ארוחות ערב בסגנון גורמה ומתקיימים בו ערבים בנושאים שונים. המקום פתוח במהלך כל שהבוע בשעות 08:00-22:00.

קיוסק TINDEN

במקום מוגשות מנות ברביקיו וגריל שונות כגון המבורגרים, נקניקיות וופלים. המקום נפתח בתחילת פברואר וניתן לאכול את מנות המקום גם במרפסת הצמודה.

מסעדת מלון SKARSNUTEN

המסעדה נמצאת על צוק שמתנשא לגובה של 1000 מטר מעל פני הים וכוללת גם בר. במקום  מוגשות ארוחות צהריים גורמה והיא פתוחה לקבוצות של 10 אנשים ומעלה בתיאום מראש. להזמנת חדרים במלון הקליקו כאן.

בר Stavkroa

במקום מגישים פיצות, ארוחות קלות ומשקאות חמים ואלכוהוליים. בבר יש 4 מסלולי באולינג וכן שולחנות של ביליאד ומשחקים נוספים. במקום יש טלויזיה גדולה שמקרינה סרטי סקי ואירועי ספורט שונים.

מאפיית המסדאל

המאפייה מכינה מאפים מקומיים על בסיס מתכונים ישנים וניתן לבקר בה בקיץ.

הגעה להמסדאל

ברכבת

 • ניתן לנסוע ברכבת מאוסלו או מברגן לגול ושם להמשיך באוטובוס או במונית להמסדאל.

ברכב

 • אם אתם שוכרים רכב בנורבגיה, הנסיעה מאוסלו להמסדאל נמשכת לאורך כביש E18 עד Sandvika. מ-Sandvika יש להמשיך לאורך כביש E16 למשך כשעה (45 ק"מ). בכביש העוקף יש לפנות לכביש Rv7 עד Gol ומשם לנסוע לאורך כביש Rv52 להמסדאל. הנסיעה כולה נמשכת כשלוש שעות.
 • הנסיעה מברגן להמסדאל תתבצע לאורך כביש E16 עד Borlaug. מ-Borlaug יש להמשיך לאורך כביש Rv52. הנסיעה כולה נמשכת כ-4 שעות.

באוטובוס

 • ישנם מספר קוים של אוטובוסים ישירים מאוסלו להמסדאל במהלך כל השנה. קוי אוטובוס אלו עוברים דרך שדות התעופה של אוסלו ודרך Hønefoss ויש להזמין בהם מקומות מראש.

במטוס

 • שדה התעופה של אוסלו הוא שדה התעופה הגדול הקרוב יותר להמסדאל. משדה תעופה זה יש אוטובוסים ישירים אל המסדאל אך יש להזמין בהם מקום מראש.

באוטובוס מקומי

 • אוטובוס מקומי פועל מתחנת הרכבת של Gol להמסדאל.
 • בחורף מופעל שירות אוטובוסים ממרכז המסדאל למרכז הסקי.