איי לופוטן – Lofoten

הזוהר הצפוני משתקף על איי לופוטן
הזוהר הצפוני משתקף על איי לופוטן

איי לופוטן הם איים בתוליים שמשמשים כמקום פופולרי לדייג, לשיט בקיאקים, לצפרות ולצפייה בתופעות טבע כמו הזוהר הצפוני ושמש חצות. הארכיפלג נמצא צפונית לחוג הארקטי והאיים שבו משופעים בהרים תלולים, בפיורדים עמוקים, בחופים סחופי רוחות ובמושבות של עופות מים. עם זאת, בשל הטמפרטורה הגבוהה שלו ביחס לקו הרוחב, הוא מלא חיים ויש בו את שונית האלמוגים הגדולה ביותר בעולם במים עמוקים.

בלופוטן תוכלו ליהנות מטיולים רגלייםסקי, לדוג, לעשות רפטינג ולצלול. איי לופוטן נחשבים לאחד מהמקומות הטובים בנורבגיה לגלישת גלים ואתרי הגלישה כאן הם הצפוניים בעולם.

לאיי לופוטן קשר חזק לעידן הויקינגי ובמוזיאון Lofotr תוכלו לחוות את החיים בתקופה זו. ב-Borg ארכיאולוגים מצאו את הבית הויקינגי הגדול בעולם שמשתרע על שטח של 83 מטר. כיום בית זה שופץ ומשמש כמוזיאון.

הודות לזרם הגולף איי לופוטן נהנים מאקלים ממוזג יחסית לאזורים שנמצאים באותו קו רוחב. שהייה באיי לופוטן אידיאלית כל השנה. מסוף מאי לאמצע יולי זורחת שמש חצות ומספטמבר לאמצע אפריל ניתן לצפות בזוהר הצפוני.

דייג היה ועודנו הסיבה העיקרית שמושכת אנשים לאיי לופוטן והאיים משופעים בכפרי דייגים. ניתן ללון ב-Rorbu, בקתת דיג ישנה, ולאכול דגי בקלה יבשים ומומלחים שהם הבסיס למאכלים המסורתיים באיים.

מכיוון שמזג האוויר באיי לופוטן משתנה ויש במקום תנאי תאורה ייחודיים, האיים שימשו כאבן שואבת לאמנים ולציירים במשך עשרות שנים. תוכלו להתרשם מכך באמצעות ביקור בגלריות האמנות הרבות ובתערוכות הצילום שבאיי לופוטן.


באיי לופוטן חשוב להקפיד על הכללים הבאים. חריגה מהם עלולה להביא לקנסות או לסנקציות חמורות יותר מצד הרשויות.

 • עשו קמפינג אך ורק באזורים המיועדים לכך במרחק של לפחות 150 מטר מאזורים מיושבים. קמפינג באזור מיושב מותר רק לאחר קבלת רשות לכך מבעל האדמה.
 • אין להשאיר בשטח זבל או שאריות מזון.
 • אין ליצור שבילים חדשים אלא יש להיצמד לשבילי הטיול הקיימים.
 • השתמשו בפחי הזבל. אם אתם צפויים לטייל באזור ללא פחי זבל, הצטיידו בשקיות וקחו את הזבל איתכם עד לפח האשפה הקרוב.
 • השתמשו בתאי השירותים הציבוריים. במידה ואין, עשו חור בחול ובכל מקרה אל תשתמשו במגבונים לחים.
 • אל תפלשו לשטחים שעשויים להיות פרטיים.
 • התחשבו בזכויות של נהגים אחרים. הכבישים באיי לופוטן צרים וצפופים ולכן נדרשת בהם נהיגה במשנה זהירות. תשומת לב מיוחדת יש להקדיש לרוכבי אופניים, במיוחד במנהרות.
 • הקפידו על כללי בטיחות אש: הדליקו אש אך ורק במקומות המותרים והדליקו אש בחורף בלבד כי בחודשי הקיץ אסור כלל להדליק אש באיי לופוטן.
 • כבדו את חיי הטבע ואל תפריעו לחיות שלא לצורך. אם ברשותכם כלב עליכם לדאוג שהוא יהיה כל הזמן קשור ברצועה.
 • רצוי מאוד להשתמש כמה שיותר בשירותיהם של מדריכי טיולים מקומיים.
 • קראו כאן עוד על הנחיות בטיחות יחודיות לטיפוס בהרים

מלונות מומלצים בארכיפלג של איי לופוטן 

אטרקציות באיי לופוטן

ספארי

ספארי זה מצריך מינימום קבוצה של 2-6 אנשים ומתבצע בחודשים ינואר- אוקטובר (תלוי בחברת הטיולים). הספארי כולל הפלגה של כשעתיים ואינו מומלץ לנשים בהריון ולאנשים עם בעיות גב וצוואר. מחיר הספארי כולל חליפות הצלה תרמיות, משקפות והדרכה וכן כפפות וכובעים במידה ומזג האויר קר במיוחד. עם זאת, משתתפי הספארי נדרשים להגיע מראש בלבוש חם ולהצטייד בנעלי הליכה ומומלץ להם להימנע מהבאת חפצים בעלי ערך כמו מצלמות וטלפונים ניידים. חלק מטיולי הספארי מתחילים בטיול מודרך במוזיאון וכוללים ביקור באתרים היסטוריים, בחופים חוליים ובפיורדים או ביקור באי הלוויתנים Skrova. בכל מקרה רמת הקושי בכל מסעות הספארי האלו נחשבת לקלה.

אי הלוויתנים Skrova
אי הלוויתנים Skrova

טיול משולב

טיול זה נמשך 24 שעות וכולל ספארי, דיג, טיול רגלי וצפייה בשמש חצות. הטיול משלב הליכה רגלית, שיט בסירה ונסיעה ברכב וכולל לינה וארוחות ומוגבל ל-2-4 אנשים. רמת הקושי של הטיול נחשבת לקלה ולכן מתאימה לכל הגילאים אך רק אלו בעלי רישיון סקיפר יוכלו להשיט את הסירה.

גולף באיי לופוטן

מגרש הגולף ב-Gimsøystrand נמצא על חוף האוקיינוס וניתן לשחק בו גולף בחודשים אפריל-אוקטובר. במקום בית קפה, בר, חנות להשכרה או קנייה של ציוד גולף וכן חדרי ישיבות. ניתן ללון ביחידות ובבקתות האירוח שנמצאות במקום ולצפות ממנו בשמש חצות.

מוזיאון כפר הדייגים ב-Sørvågen

המוזיאון מציג 150 שנה של חיים ועבודה בכפר דייגים מסורתי כולל סירות מסורתיות ומבנים מקומיים כמו מאפייה ומפעלים לייצור שמן וסכינים. המקום מציג את המיתוסים, האמונות תפלות והדעות הקדומות שרווחות בכפר וניתן להתרשם מהן באמצעות סרטי וידאו, פעילויות מיוחדות למשפחות וסיורים מודרכים.

שיט בקיאקים

ניתן לשוט בקיאק לאורך כל השנה בינות איי לופוטן במסלולים שאושרו ע"י הרשויות. ניתן לשוט במסלולים קיימים או במסלול אישי, מסלול שנקבע לפי בקשת התייר ומלווה במדריך. בכל מקרה השיט כולל הנחייה מקצועית.

לבקר בכפר ריין

הכפר נחשב לאחד הכפרים היפים בעולם ונראה כאילו יצא מתוך גלויה דמיונית או מתוך ספר אגדות. הכפר הוקם ב-1734 ומתגוררים בו רק 350 תושבים. תיירים מגיעים לכאן כדי ליהנות מהיופי הטבעי, מהנופים הסוראליסטיים ובעיקר מהשקט הנדיר.

טיולים מודרכים לצפייה באורות הצפון

טיולים מתחילים בשעות אחר הצהריים בחודשים ספטמבר עד אמצע אפריל. הטיול כולל 4-15 משתתפים ואורך כ-3 שעות, אך ניתן לקיים טיולים בקבוצות גדולות יותר בהזמנה מראש. משתתפי הטיול נדרשים ללבוש בגדים חמים ולהצטייד במצלמות ואם אפשר גם בחצובות. ניתן לקיים את הטיולים על גב סוסים איסלנדיים. הרכיבה מתבצעת לאורך הים בינות שרידים היסטוריים מהתקופה הויקינגית וכוללת ביקור בכפרי דייגים. מחיר הטיול כולל שתייה חמה, פנסי ראש, מגפיים, קסדות וכפפות והוא אורך כשעתיים. עם זאת, קיום הטיול מותנה בהרשמה של 2 משתתפים לפחות והם נדרשים ללבוש בגדים חמים.

מצלמים את הזוהר הצפוני באיי לופוטן
מצלמים את הזוהר הצפוני באיי לופוטן

מסעות דיג

טיולי הדיג מתבצעים מסירה באורך 15 מטר בין אמצע יוני לסוף אוגוסט. טיולי הדיג אורכים כשלוש שעות והם מונחים ע"י דייג מקומי עם 30 שנות נסיון. הטיולים מוגבלים למינימום של 4 משתתפים וכוללים במחירם את ציוד הדיג.

כפר דייגים טיפוסי באיי לופוטן
כפר דייגים טיפוסי באיי לופוטן

צלילה

הצלילה מותאמת לרמת הידע ולמקצועיות של הצוללים ובמהלכה תוכלו לראות דגים מקומיים שונים: הליבוט, בקלה, דג סנדל ועוד. מחיר הצלילה כולל הדרכה, ציוד והסעה למקום הצלילה והיא אורכת כשלוש שעות ומוגבלת למינימום 2 משתתפים.

השתתפות במשתה ויקינגי

המשתה נערך בבית ויקינגי אותנטי, הארוך ביותר עולם וכולל אוירה ויקינגית אותנטית כמו תלבושות, ציוד, סיפורים, ריקודים וכמובן אוכל ושתייה ויקינגיים. המזון שמוגש במשתה משתנה לפי עונות השנה והמשתה כולל ביקור במוזיאון הויקינגי המקומי. המשתה נערך באנגלית בלבד ומצריך לבוש חם ונעליים מכיוון ובמהלכו גם יוצאים להליכה קצרה בחוץ. משתתפי המשתה רשאים לבקר בחנות המוזיאון לאחר שעות פתיחתה הרשמיות ולרכוש ספרים, מוצרי זכוכית ותכשיטים בהשראה ויקינגית.

אוכל ושתייה באיי לופוטן

BØRSEN SPISERI

מסעדה זו נמצאת במחסן ששופץ על הרציף ב-Svolvær. השיפוץ שמר על המאפיינים הייחודים של המקום כמו קירות ורצפות מקורות עץ. במסעדה אוירה חמימה ונעימה והיא מגישה מנות תוצרת בית שמבוססות על חומרי גלם מקומיים.

מסעדת "Kjøkkenet" (המטבח)

המסעדה היא אחת המסעדות הפופולריות באיי לופוטן ובה מנות מקומיות באוירה רומנטית ונוסטלגית. תפריט המסעדה משתנה על פי עונות השנה ורובו מתבסס על חומרי גלם מקומיים.

מסעדת Fiskekrogen

המסעדה נוסדה ב-1989 וכוללת גם פאב ואזור ישיבה בחוץ. התפריט כולל מרק דגים שמוגש עם לחם וחמאה, הליבוט במשרה עם חומץ גזר, קוויאר של פורל, קרפצ'ו של בייקון פריך שמוגש עם סלט ארוגולה, צנוברים וגבינת פרמזן ולשון דג בקלה שמוגש עם סלט, מלפפון ירוק וסרטן מתובל. כל המנות במסעדה מבוססות על חומרי גלם מקומיים ומשקפות את התרבות הקולינרית המסורתית.

מסעדת קרולינה

המסעדה נמצאת בכפר הדייגים Nusfjord במקום ששימש בעבר כמחסן של דגים מיובשים. המסעדה משקפת את חיי היום-יום בכפר ונחשבת לאחת המסעדות הפופולריות באיי לופוטן. המסעדה מגישה ארוחות בוקר, צהריים וערב בעונת הקיץ בלבד והיא פתוחה לקבוצות בהזמנה מראש. ניתן לקיים במקום אירועים שונים ששואבים מהאוירה ההיסטורית של המקום.

בתים כפריים על החוף באיי לופוטן
בתים כפריים על החוף באיי לופוטן

מסעדת Gammelbua

המסעדה שימשה בעבר כחנות ב-Reine וכיום יכולה להכיל עד 60 איש ב-3 חדרים. המסעדה מגישה דגים טריים ומנות שמבוססות על חומרי גלם מקומיים. שף המסעדה קשוב לדרישות הסועדים ומוכן להכין את הארוחה בסגנון נורבגי מסורתי או בינלאומי, תלוי בבקשת הסועד. המסעדה פתוחה בחודשים מאי-אוגוסט והיא מתהדרת באוירה חמה, נעימה ואותנטית. מהמסעדה נשקף נוף עוצר נשימה וניתן לקיים בה אירועים כמו כנסים, קונצרטים ועוד.

מסעדת הדג הכחול

המסעדה נמצאת ברציף של Henningsvær, כפר הדייגים הגדול ביותר באיי לופוטן.  מנות המסעדה מבוססות על חומרי גלם טריים מהים ועל מסורות קולינריות מקומיות. מהמסעדה נשקף נוף של הנמל הישן ויש בה מבחר של יינות.

מסעדת Ramberg Gjestegård

המסעדה נמצאת על חוף חולי באורך של קילומטר והיא מושפעת מהנוף שסובב אותה. במסעדה מוגשים דגים טריים מהאוקיינוס שמבושלים לפי שיטות מסורתיות של מאות שנים: יבוש, חצי ייבוש, המלחה, עישון ועוד. המסעדה גם מגישה מנות שמבוססות על חומרי גלם יבשתיים מקומיים: עשבי תיבול ובשר מקומי כמו כבש הרים. במסעדה יש ארוחות בנות 3 מנות שכוללת שוק טלה מומלח ומיובש באויר הפתוח, דג בקלה חצי יבש ולפתן מריבס. המסעדה חברה בארגון Arctic Menu, רשת של מסעדות בצפון נורבגיה ששמה לה למטרה לפתח מנות חדשות מחומרי הגלם המקומיים. במסעדה מוצגות עבודותיהן של אמנים מקומיים במטרה לקדם את כלל התרבות המקומית: התרבות הקולינרית והתרבות האמנותית.

כנסייה בולברג - איי לופוטן
כנסייה בולברג – איי לופוטן

הגעה אל איי לופוטן

ברכבת

 • קוי רכבת פועלים כל השנה בין אוסלו, Kiruna ונארוויק. משם תוכלו להמשיך באוטובוס ליעדים אחרים באיי לופוטן.
 • ישנן רכבות מאוסלו דרך טרונדהיים ו-Fauske לבודה. הנסיעה מטרונדהיים לבודה אורכת כ-10 שעות ומומלץ להתעדכן באתר האינטרנט של רשות הרכבות הנורבגית.

ברכב

 • ניתן לשכור רכב ולהגיע בנסיעה לאיי לופוטן מצפון דרך מערכת כבישים חדשה שאינה מצריכה שימוש במעבורות.

באוטובוס

 • ישנו שירות של אוטובוסים ציבוריים כל יום מנרוויק, בודה והארסטאד ל-Svolvær.

תחבורה מקומית

 • ניתן לטייל באיים באמצעות תחבורה מקומית לאורך כביש E10 (כביש המלך אולב החמישי), הכביש העיקרי שמחבר בין איי לופוטן. אם מתכוונים לסטות מכביש E10 יש לבדוק מראש את לוחות הזמנים של התחבורה המקומית.

במעבורת

 • ישנן ספינות נוסעים מהירות שפועלות באופן יומיומי ולאורך כל השנה בין בודה, ו-Svolvær Værøy.
 • ישנן מעבורות רכב מבודה למקומות מסויימים באיי לופוטן וכן בין חלק מהאיים.
 • ספינת המסע החופית הורטיגרוטן, עוצרת באופן יומי ב-Stamsund וב-Svolvær בדרכה לצפון או דרום נורבגיה.

במטוס

 • הטיסה בין אוסלו לבודה אורכת כשעה וחצי. נסיעה ברכב מבודה לאיי לופוטן אורכת כ-3 שעות
 • יש טיסות תדירות וסדירות בין ערים מרכזיות בנורבגיה לשדות התעופה באיי לופוטן: בודו, הרשטאד/נרוויק וכן Svolvær, Leknes Røst.
 • ישנו גם שירות מסוקים בין בודה ל-Værøy.