אולדן Olden – כפר קטן וחוויה גדולה

הכפר אולדן אמנם קטן בגודלו (פחות מ-500 תושבים נכון ל-2019) אבל הוא כל מה שאתם צריכים לחוויה אחת גדולה.

הכפר שנמצא בשפך נהר ה-Oldeelva במערב נורבגיה ממוקם בקצה הצפוני של עמק Oldedalen, כלומר על החוף הדרומי של נורדפיורד – מה שהופך אותו לבסיס אידיאלי לטיולים באזור, בעיקר בגלל מיקומו – רק 16 ק"מ דרום-מזרחית לסטרין.

בנוסף, הודות לקיומו של נמל גדול בכפר הוא משמש כמקום עגינה פופולרי לספינות תענוגות (קרוזים), כך שלא פלא שהכפר הקטן נחשב לאחד מעשרת מקומות העגינה הפופולריים בנורבגיה כולה.

לצערנו הרבה אנשים שמגיעים לאזור ברכב מפספסים את אולדן, אבל זהו מקום שאתם חייבים לחוות. הכפר הציורי, התושבים הידידותיים והקרבה לפארק הלאומי יוסטדאלסבריין יבטיחו לכם הרבה חוויה שאין במקומות אחרים. אם יש לכם רגע לנוח, קחו לילה באחד מהמלונות המומלצים שיש באולדן.

האטרקציה הגדולה ביותר של הכפר היא קרחון בריקסדאל שנמצא רק 25 ק"מ ממנו. אמנם קרחון זה הוא רק זרוע קטנה של קרחון Jostedalsbreen שהוא הגדול באירופה, אבל נחשב לאחד מהפופולריים בנורבגיה כולה ואם אתם בעניין של קרחונים רוב הסיכויים שתמצאו כאן את מבוקשכם.

אולדן - כפר קטן וחוויה גדולה
אולדן – כפר קטן וחוויה גדולה

איך מגיעים לקרחון בריקסדאל?

אפשרות אחת היא באמצעות טרול קאר (רכב פתוח). הרכב שמחליף את מרכבות הסוסים מהעבר יוצא מחנות המזכרות של Briksdal Glacier Mountain Lodge. לאחר נסיעה של כ-3 ק"מ תגיעו לנקודת תצפית שנמצאת במרחק 700 מטר מהקרחון. כאן הבחירה היא שלכם אם להסתפק בכך, לצאת להליכה על הקרחון או להמשיך לפעילויות שונות בפארק הלאומי.

אפשרות נוספת להגיע לקרחון היא באמצעות אוטובוס. האוטובוס פועל בקיץ בלבד (1.6-1.8) בשעות 09:45 -13:30, כאשר הוא מתחיל בסטרין, אוסף נוסעים ב-Loen וב-Olden, מגיע לקרחון באזור 11:00 וממתין לסיום ביקורכם במקום כדי לקחת אתכם בחזרה.

אטרקציות באולדן

טיולי דיג

טיול הדיג מתחיל בשעות אחר הצהריים (כאשר ספינות קרוז עוגנות בנמל אולדן הוא נערך לאורך כל שעות היום) ומתאים לכל קבוצות הגיל. הודות למגוון הביולוגי שקיים בפיורד ניתן לדוג בו כמעט הכל, החל מדגי טרוטה וכלה בסרטנים.

עם זאת, טיול הדיג לוקח אתכם למקומות הדיג הטובים ביותר, כך שאתם מעלים את הסיכוי שלכם לדוג דגים מסוגים שונים ובגדלים שונים. על הסירה מוגש קפה וציוד הדיג כלול במחיר, אך למרות זאת מומלץ להצטייד בלבוש חם.

דיג באולדן
דיג באולדן

שיט בקיאקים

השיט נערך באביב ובקיץ בלבד (1.5-30.9) בקיאקים כפולים שנחשבים יציבים יותר, נמשך כ-3 שעות ומצריך כושר ברמה בינונית, כך שהוא מתאים גם לילדים מגיל 12.

השיט מתחיל ב-Mølla Guesthouse באולדן וכולל ציוד והדרכה מקצועית לפני ובמהלך השיט. למשל, המדריך ישתף אתכם במידע על הויקינגים, הקרחונים, הפיורדים של האזור והעיירה אולדן עצמה. שימו לב – השיט מצריך מינימום 4 משתתפים.

טיול רגלי להר Huaren

טיול זה נערך בקיץ בלבד (חודשים מאי-ספטמבר), נמשך 3 שעות (שעה וחצי עלייה וכשעה ירידה) ומצריך לפחות 15 מטיילים בני 15 ומעלה בכושר גופני מעולה.

הטיול יוצא לדרך מנמל אולדן וכולל הדרכה וכיבוד קל. עם זאת, הטיול מתבצע בשביל טבעי במשטחים לא אחידים ואתם נדרשים להצטייד מראש בביגוד ובנעליים מתאימים, אבל הנוף של נורדפיורד שנשקף מהפסגה שגובהה כ-400 מטר מעל פני הים שווה הכל.

מלונות מומלצים באולדן

כך מגיעים לאולדן

בטיסה

שני שדות תעופה נמצאים במרחק של כשעה נסיעה מאולדן: שדה התעופה Ørsta-Volda ושדה התעופה Sandane. לשניהם יש טיסות ישירות מברגן ומאוסלו שנמשכות כשעה.

שדה התעופה של אלסונד נמצא במרחק של כ-3 שעות נסיעה מאולדן. משדה תעופה זה ניתן לבצע טיסות המשך לערים שונות בנורבגיה ולשם מגיעות טיסות ישירות מערים אירופאיות כמו לונדוןאמסטרדם וקופנהגן

באוטובוס

קווים יומיים וישירים של אוטובוס יוצא מברגן לאולדן (כ-6 שעות נסיעה) ומטרונדהיים (כ-8 שעות)

ברכב שכור

  • מאוסלו – הנסיעה נעשית לאורך כביש Rv 15 ונמשכת כ-7 שעות.
  • מטרונדהיים – הנסיעה נעשית לאורך כביש E39 או כביש E6 ונמשכת כ-7 שעות
  • מברגן – הנסיעה נעשית לאורך כביש E39 (כ-5 שעות נסיעה) או כביש E16 (כ-6 שעות נסיעה)
  • מאלסונד – הנסיעה נעשית לאורך כביש E39 או כביש Fv60 (כ-3שעות נסיעה בשניהם)

בסירה

אוניות המסע החופיות הנורווגיות (Hurtigruten) עוצרות מדי יום ב-Måløy במסען דרומה וצפונה. מ-Måløy לאולדן הנסיעה ברכב נמשכת כשעתיים