רוקאן – Rjukan

רוקאן – חתיכה קטנה של היסטוריה עולמית גדולה

איזור רוקאן - הר Gaustatoppen
איזור רוקאן – הר Gaustatoppen

רוקאן הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו והוא נמצא בפארק הלאומי הרדנגרוידה – Hardangervidda.

המקום התפרסם הודות לפסגת הר Gaustatoppen שנבחר ע"י הלונלי פלאנט כפסגה היפה בנורבגיה. הלונלי פלאנט גם טוען שרוקאן היא המרכז הכי יפה באזור דרום נורבגיה. רוקאן מוקפת באזורים הרריים ובאגמים ציוריים שמאפשרים פעילויות ספורטיביות שונות ובראשן טרקים, רכיבה על אופניים, סקי, דייג ורכיבה על סוסים. העיר רוקאן היא ביתם של כ-3000 איש והיא המרכז האדמיניסטרטיבי של המועצה המקומית Tinn.

האזור התפתח רבות במאה השנים האחרונות בעיקר הודות לסכר ההידרואלקטרי Norsk Hydro. החשמל שמיוצר הודות לסכר זה מאפשר להפעיל את כל השירותים השונים במחוז: בתי ספר, בתי חולים, בתים, חנויות ולמעשה כל מבנה שצרך חשמל. אטרקציה אזורית נוספת הם בתי העיר רוקאן שמעוצבים בסגנון אדריכלי ייחודי שזיכו אותם בתואר אתר מורשת עולמית של אונס"קו.

במהלך מלחמת העולם השנייה המפעל ברוקאן היה אחד היחידים באירופה שייצר מים כבדים, מרכיב הכרחי בניסיונות הגרמניים לייצר פצצת אטום. המפעל חובל ע"י לוחמי המחתרת הנורבגית ובכך נמנעה מהגרמנים אפשרות לייצר את הפצצה. חבלה זו הפכה להיות אחת מפעולות החבלה החשובות והאמיצות במהלך מלחמת העולם השניה. במוזיאון התעשייתי המקומי ניתן ללמוד עוד על הפעולה ועל החיים במקום במהלך תקופה זו.

אל הכפר אור השמש כמעט שאינו מגיע בשל ההרים הגבוהים המקיפים אותו ולכן הממשלה החליטה להחזיר את השמש לכפר גם אם לא זה מצריך חשיבה מחוץ לקופסה. אל פסגת אחד ההרים שמסביב לכפר הועברו במסוקים 3 מראות ענקיות ובחודשי החורף התושבים נהנים מקרני שמש, גם אם לא ישירות. אותן מראות מחוברות למערכת שמזיזה אותן לפי מיקום השמש בשמיים ומכוונת אותן לזווית הטובה ביותר בה ישלח האור אל הכפר. מערכת המראות הזו הפכה לאטרקציה תיירותית בעצמה.

מלונות מומלצים ברוקאן

אטרקציות ברוקאן

טרק בהר Gaustatoppen

הטיפוס לראש ההר מתחיל ב-Stavsro במסלול באורך 4 ק"מ לכל כיוון שנמשך כ-5 שעות. למרות אורכו הטיול הוא אטרקציה קייצית לכל המשפחה כי הוא מתבצע באזור מיוער. השביל נחשב לגבוה במיוחד (1173-1883 מטרים מעל פני הים) ולאורכו ניתן לראות סלעים עם דוגמאות גליות, הוכחה שהמקום היה פעם קרקעית האוקיינוס. מפסגת ההר ניתן לראות כ-20% מנורבגיה ולשתות קפה בבקתת אבן בת 100 שנה. במקום גם ניתן להחתים אבנים מקומיות בחותמת ייחודית כדי להוכיח שאכן הגעתם לפסגה. לפי הטיפוס כדאי להצטייד בנעליים חסינות מים כי לעיתים הנהר שאותו חוצים מלא במים.

רכבל Gaustabanen

רכבל זה נבנה בתוך הר Gaustatoppen והוא יוצא דופן מסוגו בכל צפון אירופה. הרכבל מטפס אנכית בתוך ההר לגובה של 860 מטר ואת יתרת הדרך עושים בקרונית. הרכבל נבנה בשנת 1958 בעלות של מיליון דולר במטרה אחת: להקים על פסגת ההר משדר רדיו צבאי ולתחזק אותו במשך כל השנה. הרכבל היה אמור לעבוד כל השנה גם למטרות תיירות אזרחית, אך עקב המלחמה הקרה הוא שימש למטרות צבאיות בלבד והיה סגור לקהל הרחב. כיום הרכבל פתוח לציבור אך יש לבדוק תחילה את תנאי מזג האוויר.

טיול רגלי בקו המנוסה

טיול רגלי לאורך Ryes vei נמשך כשעה ונערך באזור מיוער ברמת קושי בינונית. בדרך זו הלכו אנשי המחתרת לאחר החבלה במפעל הנאצי למים הכבדים ולכן הוא נקרא: "קו המנוסה". מסלול ההליכה נמשך לאורך 4 ק"מ בשיפוע של 500 מטר והוא כולל 21 עיקולים.

ניתן לשלב את הטיול עם נסיעה ברכבל Krossobanen ומומלץ לעלות ברכבל ולרדת ברגל. מיטיבי הלכת יכולים לעשות את המסלול ההפוך: לעלות ברגל ולרדת ברכבל או אף להגדיל לעשות וגם לרדת ברגל.

רכבל Krossobanen

רכבל Krossobanen
רכבל Krossobanen

רכבל זה הוא הרכבל הראשון בצפון אירופה והוא ניתן כמתנה בשנת 1928 מהסכר ההידרואלקטרי.  הרכבל מטפס לגובה של 886 מטרים ונועד לאפשר לתושבי העיר  לראות את השמש בחורף. ניתן לבקר בחדר הבקרה של הרכבל בתיאום מראש.

מערת Hulderhola

מערה זו נמצאת בצד המזרחי של Stavsro בתחילת השביל לטיפוס על הר Gaustatoppen. עומק המערה 15 מטר אך גובהה משתנה בין 1-3 מטר ויש לעיתים להתכופף. במערה זו חדר פנימי שנקרא "המקדש" כי לפי האגדה המערה שימשה כמקום סודי לתפילה.  ניתן ומומלץ לשלב ביקור במערה עם טיפוס על ההר.

מוזיאון Vemork

מוזיאון זה מציג את המאורעות שהתרחשו במקום במהלך מלה"ע ה-2 ואת המהפכה התעשייתית ברוקאן. המוזיאון נמצא בתחנת כוח שהוקמה בשנת 1911 ושנחשבה לתחנת הכוח הגדולה בעולם. הודות לתחנה כוח זו זכתה רוקאן בתואר "אתר מורשת עולמית של אונסק"ו". המוזיאון מספר את סיפור הקמתה של תחנת הכוח ואת סיפורה של המהפכה התעשייתית בנורבגיה. חלק נכבד בתצוגה מוקדש לחבלה שאותה ביצעו כאן אנשי המחתרת הנורבגית במהלך מלה"ע ה-2. במקום מוקרן סרט תיעודי בשם "אם להיטלר הייתה פצצת אטום" שמוכיח את חשיבות החבלה שנעשתה אז. במוזיאון יש בית קפה וחנות מזכרות.

רכישת מזכרות מהאיזור ומהר גוסטאטופן ניתן לעשות כאן

 

הגעה אל איזור רוקאן

במטוס:

  • שדה התעופה של אוסלו נמצא כ-200 ק"מ מרוקאן ויש ממנו אוטובוסים מספר פעמים ביום.
  • שדה התעופה Sandefjord Airport Torp נמצא כ-150 ק"מ מרוקאן ויש ממנו אוטובוס יומי אל רוקאן.

ברכב:

  • רוב המבקרים ברוקאן מגיעים למקום ברכב וזמן הנסיעה מאוסלו הוא כשעתיים וחצי.
  • אוטובוסים ישירים יוצאים מדי יום לרוקאן ממספר יעדים בנורבגיה: אוסלו, Porsgrunn ו-Skien.