קירקנס ומזרח פינמארק

סלעים עתירי ציפורים, מלון בשלג, ציד מכשפות וסיפורי מלחמה מסמרי שיער הן רק ההתחלה. לקירקנס ולמזרח פינמרק יש עוד הרבה מה להציע.

העיירה הקטנה קירקנס נמצאת בצפון נורבגיה והיא בירת מחוז ברנץ השוכן לחופה של ימת ברנץ. העיירה מהווה את שער הכניסה למזרח אירופה כי היא נמצאת בקרבת הגבול הרוסי. עם זאת, יש לה הרבה מה להציע מלבד חוויות מהמלחמה הקרה.

ימת ברנץ - קירקנס
ימת ברנץ – קירקנס

האטרקציה המפורסמת ביותר בקירקנס היא מלון השלג שפתוח בחודשים דצמבר עד אפריל בלבד. המלון נבנה מחדש כל שנה ומאפשר לאורחיו לינה בטמפרטורה של 24 מעלות צלסיוס. בחורף ניתן ליהנות גם מטיולים במזחלות כלבים או ברכבי שלג ומפעילויות ייחודיות: דיג בקרח וספארי סרטנים.

בקיץ ניתן להינות מאטרקציות בחיק הטבע כמו שיט בסירה, טיולים רגליים, צלילה, דייג, צייד, טיפוס הרים וצפרות. ב-Varanger ניתן לצפות בציפורים נדירות והאי Hornøya הוא אחד מאתרי הקינון הגדולים במדינת נורבגיה.

חובבי ההיסטוריה יאהבו את מזרח פינמרק עם כפר הדייגים הציורי Hamningberg. כפר זה נשרף ע"י הנאצים במהלך נסיגתם מהאזור במהלך מלחמת העולם השנייה. אטרקציה היסטורית נוספת היא המוזיאון Andersgrotta ששימש בזמן המלחמה כמקלט מפני הפצצות אוויריות. היסטוריה עתיקה יותר קמה לתחייה ב- Vardø שבה הועלו על המוקד 91 אנשים שנחשדו בכישוף.

אטרקציות בקירקינס ובמזרח פינמרק

 

צפרות בקירקנס

צפייה בציפורים מתבצעת ב-Kongsfjordfjellet שהוא אזור הררי בחצי האי Varanger. אזור זה מהווה את בית הגידול ואת מקום הקינון למינים מגוונים של ציפורים. ניתן לצפות בציפורים גם בפיורד Varanger ובאיים Hornøya  ו-Reinøya. כל מה שתצטרכו הוא טלסקופ.

טיול במזחלות כלבים לאורך הגבול

טיול זה נערך בעמק Pasvik שבו קיימת האוכלוסייה הגדולה ביותר של הדוב הנורבגי. הטיול נערך לאורך הגבול הרוסי-נורבגי וכולל הסברים לגבי הצמחיה והנוף הייחודיים של האזור. למטיילים מבוגרים ניתן האפשרות לנהוג במזחלת בעצמם והטיול כולל הדרכה, ביגוד חם כולל נעליים, כפפות וכובעים, משקאות חמים וארוחת צהריים באוהל סאמי.

ספארי סרטנים

הספארי מתקיים בפיורד קפוא וכולל הסעה מהמלון ואליו במזחלת דייגים, ציוד וביגוד חם. השלל היומי יוגש כארוחת צהריים במסעדה שממוקמת בביתו של הדייג.

טיול ברכבי שלג

הטיול נמשך 3 ימים לאורך חצי האי נורדקין ומאפשר הכרות קרובה עם הנופים הארקטיים. הטיול כולל הכנת אוכל מסורתי והדרכה ע"י מדריך מקומי שמתגורר בכפר הדייגים הכי צפוני בעולם.

דייג ברחבי קירקנס ומזרח פינמארק

ניתן לדוג דגי סלמון במהלך סיור דייג מאורגן ב-5 נהרות בחודשי הקיץ (סוף יוני עד סוף אוגוסט). הדיג נמשך 2-6 ימים וכולל לינה בבקתות דיג מקומיות, הסעות ואוכל. כל הדיג נעשה ברישיון ואופציה נוספת לדיג סלמונים היא דיג בנהר Tana, הנהר הכי עתיר סלמונים באירופה. ניתן לדוג בנהר זה בלבד או לשלב דיג בו עם דיג בנהרות אחרים. דיג בנהר Tana מאפשרת מגוון של אפשרויות לינה: לינה באוהל סאמי מסורתי או לינה בבית מלון ברמה גבוהה. בנוסף, ניתן לבחור את שיטת הדיג: שיט מהחוף או שיט באמצעות סירה שמושטת ע"י חותרים מקומיים. בכל מקרה, ציוד דייג תוכלו לרכוש כאן או לקנות בחנויות המקומיות.

מלון השלג

מלון זה נפתח בשנת 2005 והוא מכיל 20 חדרים שמקושטים בפסלים מקרח. השינה במלון מתבצעת בשקי שינה וכוללת ארוחת ערב על בסיס חומרי גלם מקומיים. מהמלון ניתן לצאת לאטרקציות שונות כגון צפייה בזוהר הצפוני, טיול במזחלת שלג רתומה לכלבים האסקי סיבירי, נסיעה ברכבי שלג, סקי קרוס-קאנטרי, דיג בקרח וספארי סרטנים. למידע נוסף על המלון ולהזמנות לחצו כאן.

לינה ומלונות מומלצים בקירקנס ובפינמארק

הגעה לקירקינס ומזרח פינמרק

במטוס

ניתן להגיע אל שדה התעופה קירקינס בטיסות יומיות מאוסלו. משדה תעופה זה יש גם טיסות לכפרים ועיירות קטנות באזור כמו Vadsø, Vardø, Båtsfjord, Berlevåg ו-Mehamn. כמו כן יש משם גם טיסות ליעדים מרוחקים כמו אלטה או טרומסו.

ברכב

הכבישים באזור הם באיכות טובה ורובם ככולם פתוחים לנסיעה במשך כל השנה. עם זאת, מעברי ההרים שמגיעים לכפרי דייגים לאורך החוף נסגרים לרוב מספר פעמים במהלך החורף.

אוטובוסים ישירים מחברים את האזור לחלקים אחרים במדינה, אך תדירותם נמוכה ולכן נדרש תכנון מראש של לוח הזמנים.

יש קוי אוטובוס יומיים מקירקינס למורמנסק ברוסיה ובתדירות נמוכה יותר ל-Rovaniemi בפינלנד. בשני המקרים יש להזמין מקומות מראש ולהצטייד בדרכון.

בסירה

קירקינס היא הנקודה הצפונית ביותר שאליה מגיעה ספינת המסע החופית הנורבגית הורטיגרוטן. הספינה עוגנת במקומות נוספים במחוז בדרכה צפונה כמו Kjøllefjord ו-Mehamn, Berlevåg, Båtsfjord, Vardø. בכל המקומות מלבד  Vardø הספינה עוגנת גם בדרכה דרומה.