לינדסנס – Lindesnes

מגדלור לינדסנס
מגדלור לינדסנס

הרשות המקומית לינדסנס היא גן עדן לדייגים מכל הרמות ובה נמצא גם המגדלור הכי עתיק בנורבגיה כולה.

האיזור כולו משופע באפשרויות דיג. באגמים שקטים, בנהרות שוצפים ובים הפתוח. השאלה היא רק איזה סוג של דיג מתאים לכם? כדי להקל עליכם ניתן לרכוש את כל רישיונות הדיג באיזור.

מלונות מומלצים בלינדסנס

אטרקציות בלינדסנס

דייג

דייג בנהר Mandalselva

Mandalselva הוא אחד מנהרות הסלמון המומלצים ביותר לדיג הודות לעובדה אחת: ניתן לדוג בו לאורך 48 ק"מ. כל שנה נידוגים בנהר זה בין 6-12.5 טון של דגי סלמון וגם אתם יכולים לקחת חלק בחגיגה! למעשה כל מה שאתם צריכים זה להצטייד בחכה טובה כי הנוף והדגים כבר כאן. נהר זה מחולק ל-4 אזורים שכוללים מפלים, בריכות עמוקות, אגם, אשדים וזרם איטי. הודות למגוון זה הנהר אידיאלי לכל סוגי הדיג: מדיג פתיונות, ועד זבובים ותולעים.

יש שלושה אזורי דיג בנהר והם מסומנים בספרות 1,3 ו-4. באזור מספר 1 ניתן לדוג ישירות מהמזח. באזור 2 הסגור נדרשים רשיונות דיג. בכל אזורי הדיג העונה מתחילה ב-1 ליוני ומסתיימת ב-31 לאוגוסט, מלבד יוצא דופן אחד: העונה באזור 4 מסתיימת ב-15 בספטמבר.

דייג בנהר Audnaelva

מערבית לנהר Mandalselva נמצא נהר Audnaelva שזורם מהים עד Ytre Øydnavann, כ-35 ק"מ בתוך היבשה. נהר זה הוא הראשון במחוז שבו נידוגו דגי סלמון ויש בו מגוון אפשרויות דייג, כולל אתר דיג שמותאם לנכים. בנוסף לסלמון נתפסים פה גם פורלים במשקל כולל של 2.5 טון כל שנה.

דייג ב-Marnardal

גם אפשרויות הדיג ב-Marnardal הן עצומות. ברבים מ-460 מאגמי המקום תוכלו למצוא פורלים ובחלקם גם דגי אוקונוס. ברוב האגמים האלו תוכלו לדוג בחופשיות באמצעות חכה מהיבשה ובחלקם תוכלו לדוג מסירה. בחלק קטן מהאגמים תידרשו לדוג באמצעות רישיון דיג ואותו ניתן לרכוש מבעלי אתר הדיג, בתחנות דלק ובחנויות מקומיות. ב-Audnedal תוכלו לדוג פורלים ואוקונוס וב- Øvre Øydnavann מותר לכל אחד לדוג עם חכה ורשת. ביערות מסביב ל-Mandal יש אפשרויות רבות לדיג, אך ב-Møglandsvannet ובסביבותיה תדרשו לרישיונות דיג מבעלי הקרקע לצורך דיג באגמים.

המגדלור הכי עתיק בנורבגיה

לינדסנס הוא גם ביתו של המגדלור העתיק ביותר בנורבגיה והוא הוקם לפני כ-350 שנה. מגדלור זה נמצא בנקודה הכי דרומית של דרום נורבגיה והוא נבנה בשנת 1656 במטרה אחת. להבטיח את שלום הספינות שביקשו לעגון בנמלים הטבעיים שבאזור מכיוון ולעיתים, המערבולת המקומית (יש לה גם שם משלה: Neset) בשילוב עם מזג אויר סוער יכול לגרום לטביעתן של ספינות. עד היום סיפורי טביעת ספינות כאלו ואחרות הם בסיס לפולקלור המקומי.

כיום המגדלור מוקף בשבילי הליכה, באפשרויות לינה ומסעדות, משמש כנקודת צילום פופולרית ויש בו מוזיאון שפתוח כל השנה. המוזיאון מאפשר להכיר את ההיסטוריה הימית הנורבגית באמצעות סרטים ותערוכות מתחלפות. בנוסף, כיום, ניתן ליהנות כאן (ולקנות גם) ממגוון מוצרים שמבוססים על מי ים כמו סבונים, ליקרים, לחם בשם "Fyrbrød" (לחם המגדלור) שמורכב ממי ים ומאצות ועוד.

רכישת כרטיס כניסה למגדלור מאפשרת טיפוס לראשו וכן כניסה למגוון אטרקציות כמו תערוכות שונות (הן מקורות והן באוויר הפתוח), הקרנות של סרטים, תערוכות אמנים של אמנים מקומיים וכן הנחה בחנות המוזיאון ובבית הקפה של המוזיאון. כיום ניתן גם ללון במגדלור כל השנה במקום שהיה ביתה של משפחת שומר המגדלור, אך המקום מיועד ללינה של מקסימום 6 נפשות.

אתר המגדלור והמלון

טרק לאורך קוינסדאל

שביל זה נקרא "שביל הילדים הנוודים" כי בעבר הוא שימש ילדים בנדודיהם מ-Vest-Agder  אל Aust-Agder. המסע לאורך כל השביל נעשה בסביבה מיוערת בינות אגמים והוא אורך כשבוע. דרגת הקושי של ההליכה בשביל המסומן נחשבת לבינונית ומומלץ לבצעה באביב.

טיולי אופניים

טיות האופניים מ-Bryggegata ל-Sjølingtad Uldvarefabrik נמשך לאורך 8 ק"מ ובסופו ניתן להתרשם ממפעל צמר ובו גם מוזיאון. המוזיאון מארגן טיולים מודרכים בקיץ ויש בו חנות ובית קפה שפתוחים במהלך כל השנה.

גן חיות לילדים

בלינדסנס יש גן חיות והוא מומלץ במיוחד אם אתם מטיילים בנורבגיה עם ילדים. במקום חווה שבה יכולים הילדים ללטף כבשים, עזים, חזירים, ארנבים, תרנגולות ואווזים. בגן החיות אזור מיוחד וגדול במיוחד לבעלי כנף, קיוסק וחנות מזכרות. המקום מארגן כל יום רכיבה על סוסים.

המרכז לתרבות ימית

המרכז נמצא במפעל דייגים שאינו בשימוש בדרך למגדלור לינדסנס. המפעל שהוקם ב-1950 מכיל 3 קומות. בקומת הקרקע עובדו הדגים, בקומה ה-1 הוכנו שימורי דגים ובקומה ה-2 נבנו החביות. המרכז כיום כולל שני חלקים. תערוכות על ייצור החביות ושימורי הדגים שבוצעו במפעל זה וכן גלריית אמנות ותערוכות מתחלפות. תערוכה קבועה במקום מציגה את כ-80 מיצירותיו של גוסטב ויגלאנד (על שמו יש קרוי פארק הפסלים ויגלאנד שבאוסלו), חיתוכי עץ ורישומים ששואבים את השראתם מנופי האזור.

מוזיאון Bygde

מוזיאון זה מציג את חיי הכפר. המוזיאון מכיל 2100 פריטים כולל סכינים, כלי עבודה של חקלאים, נגרים, סנדלרים וכן בדים ובגדים מהמחצית השנייה של המאה ה-19 ואילך. במקום גם תערוכה של תמונות ישנות שכוללת יותר מ-10,000 פריטים.

החנות ומוזיאון הצעצועים Støa

צעצועי עץ

המפעל פועל ברציפות מ-1928 ובונה צעצועים מעצי ליבנה מקומיים. כיום ניתן לבקר בסדנאות השונות של המפעל ולצפות בייצור הצעצועים שעדיין נעשה באופן ידני. הביקור כולל סיפורים מימים עברו וניתן אף לייצר צעצועים באופן אישי. במקום קפיטריה ויש אפשרות לשחות באגם הסמוך.

מלונות מומלצים בלינדסנס

אוכל ושתייה במחוז לינדסנס

מסעדת Fyrgryta

מסעדת  Fyrgryta נמצאת ליד המגדלור של לינדסנס והיא מתמחה במאכלי ים. המסעדה מארחת קבוצות במהלך כל השנה וניתן לקיים בה אירועים שונים, ימי עיון, פגישות, קורסים ועוד.

HØGTUN KULTURSENTER

המסעדה פתוחות לקבוצות בהזמנה מראש דרך משרד התיירות המקומי. המקום מתמחה במנות  כגון לחם נורבגי טיפוסי ו-Gome, תבשיל נקניקיות מבשר איילים וחמאת ביצים.

ההגעה ללינדסנס

  • במטוס: שדה התעופה הקרוב ביותר הוא שדה התעופה של קריסטיאנסנד והוא נמצא 57 ק"מ מלינדסנס.
  • באוטובוס: יש קוי אוטובוס ישירים מאוסלו ומסטוונגר ללינדסנס.
  • ברכבת: באזור לינדסנס יש 3 תחנות רכבת: Breland, Marnardal ו- Audnedal. הרכבת Sørlandsbane שנוסעת מאוסלו לסטוונגר עוצרת בתחנות אלו.
  • במעבורת: נמל קריסטיאנסנד הוא הנמל הקרוב ביותר וניתן להגיע ממנו ללינדסנס באמצעות 2 קוי מעבורות.
  • ברכב שכור: כל הכבישים בדרום נורבגיה מגיעים בסופו של דבר ללינדסנס.
  • באופניים: כל טיולי האופניים בחופי דרום נורבגיה נעשים לאורך נתיב הרכיבה של הים הצפוני.